Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Nowa broń w walce z pijanymi kierowcami

Autor: Łukasz Augustyn
Gorlicka Policja w ostatnim czasie wzbogaciła się o nową broń w walce z pijanymi kierowcami -  AlcoBlow. Tak właśnie nazywa się najnowszy nabytek stróżów prawa, przy pomocy którego  mogą w krótszym czasie poddać badaniom większą ilość kierowców (nawet kilkaset osób w ciągu godziny).

Urządzenie potocznie zwane elektronicznym probierzem trzeźwości jest w stanie w bardzo krótkim czasie (3-5 sekund) wskazać czy w wydychanym przez kierowcę powietrzu znajduje się alkohol. Zaletą tego przyrządu  jest to, że nie wymaga ono ustników. Powietrze wdmuchiwane jest przez badanego do otworu w urządzeniu z pewnej odległości. Po analizie urządzenie wskazuje poprzez zapalenie czerwonej lub zielonej kontrolki czy w wdmuchniętym powietrzu znajduje się alkohol. Probierz trzeźwości nie wskazuje konkretnego wyniku pomiaru, sygnalizuje jedynie podejrzenie prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Wówczas policjanci potwierdzają pomiar badaniem na urządzeniu wskazującym konkretny wynik.

Dzięki szybkości działania urządzenia, patrol Policji jest w stanie przebadać bardzo dużą ilość kierowców w krótkim czasie. Zazwyczaj, kontrola trzeźwości za pomocą urządzenia AlcoBlow nie wiąże się z nawet z kontrolą dokumentów kierowcy, a trzeźwy kierowca zatrzymuje się jedynie na kilkanaście sekund. Po badaniu z pozytywnym dla siebie wynikiem, kierowca niemal natychmiast może kontynuować podróż.

Wzmożone działania kontrolne trzeźwości na drogach są jednymi z podstawowych narządzi walki z pijanymi kierowcami. Dzięki szybkim urządzeniom nie trzeba dokonywać wybiórczych kontroli, a poddać jej można każdego kierowcę podróżującego daną drogą w danym czasie. Zwiększa to znacznie skuteczność policyjnych działań, a tym samym podnosi poziom bezpieczeństwa na drogach poprzez eliminowanie z ruchu potencjalnych drogowych zabójców.

mł. asp. Grzegorz Szczepanek

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy