Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie

Autor: Łukasz Augustyn
Dziś o godzinie 22.00 czasu warszawskiego rozpocznie się ceremonia otwarcia igrzysk w Londynie. Do 12 sierpnia o 302 komplety medali walczyć będzie ponad 10 490 sportowców. Organizacja imprezy kosztowała 11,6 mld euro.

Londyn po raz trzeci został organizatorem letnich Igrzysk Olimpijskich. Wcześniej ta sama impreza odbyła się tu w 1908 i 1948 roku. Z powodu II wojny światowej w 1944 roku IO, których gospodarzem również miała być stolica Wielkiej Brytanii, zostały odwołane.

218 – osobowa reprezentacja Polski to czwarta pod względem liczebności ekipa biało-czerwonych w historii letniej imprezy sportowej. Zmagania rozpoczęły już we środę piłkarki nożne, wczoraj bój w tej samej dyscyplinie rozpoczęła ekipa męska, za to dziś starania podejmują łucznicy – Natalia Leśniak i Rafał Dobrowolski.

Olympic Park, obejmujący m.in. wioskę olimpijską i szereg obiektów sportowych, znajduje się na terenie czterech londyńskich gmin: Newham,Hackney, Waltham Forest i Tower Hamlets i zajmuje powierzchnię 2,5 km2. Poza parkiem olimpijskim zawody na terenie Londynu będą odbywać się w wielu gminach takich jak np. Greenwich, Westminster, Kensington and Chelsea. To tylko niektóre z miast, w których zawodnicy będą mierzyć swoje siły. Ponadto igrzyska odbywać będą się w gminach poza Londynem.

Symbolem Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich 2012 będzie stalowa rzeźba projektu Anish Kapoor oraz Cecila Balmonda. Projekt mierzy 115 metrów i nazwany został ArcelorMittal Orbit.

Zmagania olimpijskie będzie można śledzić za pomocą transmisji Telewizji Polskiej ( TVP). Dostęp do kanałów telewizyjnych dostępny jest przez  NTC – Naziemną Telewizję Cyfrową w jakości HD, jak również przez sygnał Analogowej Telewizji Naziemnej i Platformy Satelitarne.

W poniższym kalendarzu zaprezentowano dni, w których rozdane zostaną medale w danej konkurencji (żółty kolor), rozegrane zostaną eliminacje (niebieski kolor), ceremonia otwarcia (zielony) i zamknięcia igrzysk (czerwony).

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy