Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bobowa tropem Stanisława Soyki na Jamnej

Autor: Sabina Janus
14 i 15 sierpnia Jamna obchodziła swój Jubileusz XX – lecia posługi duszpasterskiej dominikanów w Sanktuarium Matki Boskiej Niezawodnej Nadziei oraz Domu św. Jacka. Na uroczystości związane z tym świętem została zaproszona także Bobowa.

Choć może pogoda nie dopisała w te dni, Jamna i tak zgromadziła rzeszę wiernych. We wtorek uroczystości rozpoczęły się Koronką do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.00, w której uczestniczył także sam biskup Andrzej Jeż. Później odbyło się Misterium – Radosny Pogrzeb Matki Boskiej. O 19.00 na Mszy Świętej Kościół wypełnił się po brzegi parafianami i gośćmi. Wszyscy jednak z niecierpliwością czekali na jubileuszowy koncert podczas którego jako gość specjalny wystąpił Stanisław Soyka. Zanim jednak wysłuchaliśmy Tryptyku przygotowanego przez artystę, na scenie zaprezentowały się zespoły – Siewcy Lednicy, Soliści Opery Poznańskiej, Monika Florek z kapelą Piyrogi Łomnicońskie, Janusz Saługa, Kazek Urbaś oraz Przyjaciele Jamnej. Całość spotkania ze względu na pogodę odbyła się wewnątrz Kościoła, a poprowadziła je prezenterka TVP Beata Dymianowska. Pomiędzy kolejnymi występami artystów o. Jan Góra przybliżał zebranym historycznymi wstawkami tworzenie się od podstaw ośrodka na Jamnej. W końcu o 21.30 swój koncert rozpoczął zapowiadany Stanisław Soyka, czarując publiczność swym lirycznym głosem przez ponad pół godziny.

Z kolei 15 sierpnia miał wymiar zarówno religijny jak i patriotyczny. Na początku odśpiewano hymn i złożono kwiaty na grobach poległych żołnierzy. Tradycyjnie o godzinie 11.00 pod dębem odbyła się Msza Święta. Homilię wygłosił ks. Tomasz Dostatni. Zatańczono także poloneza na trawie, a od godziny 12.30 rozpoczęła się zabawa integracyjna, podczas której można było zakupić tanio książki oraz spróbować jedynej w swoim rodzaju jamneńskiej grochówki. Drugi dzień świętowania zakończył się również o godzinie 15.00 Koronką do Miłosierdzia Bożego. Na końcu o. Jan Góra podziękował wszystkim za wspólną modlitwę, poświęcony czas i doroczną pamięć.

Na kolejne obchody święta Matki Boskiej Zielnej na Jamnej zapraszamy już za rok!

fot. Mateusz Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy