Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Młodzi na ratunek chorym

Autor: Paulina Kalamaszek
W Starostwie Powiatowym w Gorlicach odbyło się spotkanie, na którym omówiono możliwości rozpropagowania akcji oddawania szpiku wśród mieszkańców powiatu, a w szczególności młodzieży ponadgimnazjalnej.


Pomysłodawcą zebrania była Komisja Sędziowska Podokręgu Piłki Nożnej w Gorlicach oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Społeczności Lokalnej „Inicjatywa”. Podczas spotkania głos zabrał starosta Mirosław Wędrychowicz, który swoje przemówienie kierował przede wszystkim do dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych. „Bardzo zależało nam na rozmowie z nauczycielami oraz dyrektorami szkół – mówił Mirosław Wędrychowicz – Wiemy o tym, iż młodzi ludzie zawsze bardzo chętnie i licznie biorą udział w akcjach krwiodawstwa. Zdajemy sobie sprawę, że zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców szpiku jest dużo poważniejszą decyzją, jednak liczymy, że i tym razem młodzi ludzie nas nie zawiodą i staną się nadzieją na uratowanie życia drugiej osoby – dodał starosta.

Następnie przemówił ks. Jerzy Gondek proboszcz parafii pw. Św Jadwigi Królowej w Gorlicach, który zwrócił się do uczestników z prośbą o pomoc przy organizowaniu „Dnia Dawcy Szpiku”.

Uświadamianiu młodzieży poświęcone zostaną lekcje wychowawcze, a każdy z pełnoletnich uczniów otrzyma ulotkę z informacją o sposobach zarejestrowania się w bazie dawców. Inicjatorom akcji zależy także na połączeniu rejestracji do bazy dawców szpiku z akcjami krwiodawstwa organizowanymi na terenie powiatu gorlickiego.

Dzień dawcy szpiku odbędzie się 23 września 2012 r. (niedziela) w Gorlicach przy ul. Ariańskiej 4 – Świetlica Parafialna „Przystań”. Zarejestrować mogą się osoby zdrowe od 18 do 55 lat i ważące minimum 50 kg. Rejestracja polega na wypełnieniu specjalnego formularza oraz oddaniu 4 ml krwi potrzebnej do przeprowadzenia badania genetycznego. Osoby chcące zarejestrować się do bazy muszą mieć przy sobie dowód tożsamości z numerem PESEL.

fot. SP

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy