Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Przedsiębiorco nie daj się wykiwać.

Autor: Łukasz Augustyn
Ostatnimi czasy w naszym regionie i nie tylko nowopowstałe i istniejące firmy przeżywają istny terror. Do właścicieli firm wysyłane są listy od przedsiębiorstw podszywających się pod Centralną Ewidencję i Informacje o Działalności Gospodarczej (CEIDG), które żądają znacznych kwot za wykonanie takiego wpisu.


Wiele firm oszukanych lub mających rękę na pulsie informuje o pojawianiu się na rynku naciągaczy, próbujących zmusić przedsiębiorców do ponoszenia różnego rodzaju opłat „rejestracyjnych” bądź „administracyjnych” na rzecz prywatnych przedsiębiorstw, podszywających się, zarówno nazwą jak i wyglądem przesyłanych pism (stylizowanych na urzędowe) pod instytucje państwowe.

Firmy te proponują opłatę za rejestrację przedsiębiorcy w bazie, katalogu, ewidencji o nazwie łudząco podobnej do instytucji urzędowej – często obowiązkowej, ale z całą pewnością bezpłatnej. Zwykle korzystają z frazy „firma jeszcze nie została wpisana” lub „aktywacji dokonać należy…” podając datę sprzed rzeczywistego wpisu do bazy urzędowej, tak aby dokumentowi nie można było zarzucić niezgodności ze stanem faktycznym, a przedsiębiorca odniósł wrażenie pilnej konieczności uiszczenia opłaty.

Pisma często powołują się na akty prawne dotyczące zupełnie innych zdarzeń (np. brak opłaty spowoduje niemożność korzystania z EO KRS (prywatna) – podstawa prawna: ustawa o CI KRS (bezpłatna) ).

W rzeczywistości nieostrożny przedsiębiorca poniesie opłatę za wpis/aktywację w całkowicie zbędnej i przez nikogo nie użytkowanej prywatnej bazie danych, pomimo iż to samo uzyskał już bezpłatnie (lub opłacił przy rejestracji firmy) w instytucji państwowej.

Przypominamy, że wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – prowadzonej przez Ministra Gospodarki są BEZPŁATNE.

Firmy które tworzą ewidencje czy rejestry tego typu są  powieleniem ogólnodostępnych informacji o przedsiębiorcach, zawartych w publicznych rejestrach CEIDG czy też REGON (http://www.stat.gov.pl/regon/), w których rejestracja jest całkowicie bezpłatna. Przypomina o tym zapis znajdujący się na stronie https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/ komunikat Ministra Gospodarki.

Sugerujemy bardzo uważną analizę treści tego typu pism.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy