Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jedź bezpiecznie – Policyjna akcja „Znicz 2012”

Autor: Łukasz Augustyn
Już jutro Wszystkich Świętych i zarazem początek początek długiego weekendu. Większość z nas na pewno uda się w tym czasie w dłuższe trasy na groby swoich bliskich. Przypominamy, że jak co roku na drogach całej Polski prowadzona będzie akcja „Znicz”, która ma zapobiegać wypadkom oraz wykroczeniom drogowym.

Od środy do niedzieli na drogach krajowych, dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy będzie więcej policjantów. Funkcjonariusze apelują do kierowców o rozwagę i ostrożność w czasie jazdy, a także wzięcie odpowiedzialności za zdrowie i życie – swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego – apeluje Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

W tegorocznej edycji akcji „Znicz” weźmie udział ok. 10 tys. funkcjonariuszy. Będą czuwać nad bezpieczeństwem na zatłoczonych ulicach i pomogą kierowcom poruszać się w okolicach cmentarzy, gdzie zazwyczaj zmienia się organizacja ruchu drogowego i występują utrudnienia. Potrwa pięć dni – od 31 października do 4 listopada. To właśnie w tym czasie funkcjonariusze w związku z przypadającym w czwartek Dniem Wszystkich Świętych spodziewają się wzmożonego ruchu na drogach.

Policjanci będą jak zawsze sprawdzać, czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, skontrolują stan techniczny pojazdów oraz zbadają trzeźwość kierujących. Szczególną uwagę zwrócą również na to, czy dzieci są przewożone w odpowiednich fotelikach i wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy oraz czy pojazdy nie są przeładowane.

Policja apeluje by przed podróżą sprawdzić stan techniczny auta, dokumenty. Warto też zwrócić uwagę na prognozę pogody. Funkcjonariusze ostrzegają, że zimowe warunki to dodatkowe utrudnienia, zwłaszcza dla tych kierowców, którzy w porę nie zdecydują się na wymianę opon na zimowe. Przed wyruszeniem w daleką drogę kierowca powinien być wypoczęty. W czasie jazdy należy robić przerwy – odetchnąć świeżym powietrzem i rozprostować kości.

Dla nieodpowiedzialnych kierowców, którzy łamią przepisy i tym samym narażają inne osoby na niebezpieczeństwo, policjanci przewidują surowe kary.

Jeśli ktoś ma możliwość, to dla własnej wygody, lepiej zostawić samochód przed domem, a na cmentarz pojechać komunikacją miejską. Tym, którzy jednak wybiorą samochód, policjanci przypominają, że należy uzbroić się w cierpliwość i bezwzględnie stosować do poleceń funkcjonariuszy, kierujących ruchem. Nie wolno też zostawiać samochodów w miejscach niedozwolonych, bo mogą stwarzać zagrożenie dla innych lub blokować przejazd.

Od 31 października w godzinach od 18:00 do 22:00 oraz 1 listopada od 8:00 do 22:00 będzie obowiązywało ograniczenie w ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 t.

źródło: PAP
fot. archiwum

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy