Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Internet, światłowód - Gorlice, Bobowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Podsumowanie XIII Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej – Aktualizacja

Autor: Sabina Janus
Przedwczoraj dobiegła końca XIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej. Przez cztery dni mogliśmy podziwiać oryginalne pomysły z wykorzystaniem koronki w zaprzyjaźnionych krajach.

Co roku początkiem października gościmy w Bobowej koronczarki z całej Europy. Zaproszenie na XIII Festiwal Koronki Klockowej przyjęły koronczarki ze Słowacji, Czech, Chorwacji, Belgii, Rosji, Francji, Hiszpanii, Austrii, Niemiec, Węgier i Polski (Kraków i Bobowa). Swą obecnością  w tym roku zaszczyciła nas także koronczarka z Honkongu.

Podczas czterech dni trwania Festiwalu oglądać mogliśmy prace wystawione na 16 stoiskach, a każdy zauroczony koronką klockową gość mógł wziąć udział w warsztatach i nauczyć się podstaw tego rękodzieła. Dodatkową atrakcją były dwa pokazy mody, z których pierwszy należał do projektantek z Czech – Ivany Domanjowej oraz Dany Maśkovej, a drugi do młodego duetu lokalnych modystek – Joanny Róż i Małgorzaty Szpili, będących odkryciem tego sezonu. Początek Festiwalu uświetnił także swym pokazem bodypaintingu Dominik Ćwiklik, przybliżając chętnym tajniki profesjonalnego makijażu.

Tradycyjnie już w festiwalową niedzielę, kończącą kilkudniowe przedsięwzięcie można było odbyć spacer po Targach Rzemiosła Wszelakiego. Oprócz prac mistrzów rękodzieła – misternie robionej biżuterii, obrazów i rzeźb w drewnie, można było zakupić także prawdziwy miód oraz produkty pszczelarskie oraz zjeść pajdę swojskiego chleba ze smalcem lub skosztować innych regionalnych przysmaków. Specjalnie dla miłośników historii Józef Gucwa wystawił kolekcję zabytkowych motorów,  a wraz ze swą grupą rekonstrukcyjną odtworzył inscenizację z koszarów i szpitala polowego na froncie II wojny światowej z wykorzystaniem broni i znalezisk z tamtego okresu. Na scenie zaprezentowali się członkowie Orkiestry Dętej przy OSP w Bobowej oraz OSP w Siedliskach, zespół Marshal Band oraz Cannon Dand & Zbigniew Foryś. Deszcz i złe warunki atmosferyczne nie przeszkodziły fanom młodego zespołu hip-hopowego Hebda i AK Skład, którzy wiernie przybyli na występ swych idoli.

Ostatni dzień był także zachętą do poparcia idei transplantacji oraz wsparcia akcji „Wszystkie dzieci są nasze”. Do powiedzenia „Tak dla Transplantacji” namawiali Jan Statuch i Alicja Chachaj, dwoje ludzi, którym przeszczep uratował niegdyś życie. Dziś są członkami  Zarządu Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Przyklejając serduszka i oferując słodycze zwracali uwagę przybyłych na stoisko przy, którym udzielano informacji i rozdawano materiały dotyczące przeszczepów nie tylko serca, ale i szpiku, płuc i wątroby. Zdecydowani mogli wypełnić oświadczenie woli, iż w razie nagłej śmierci zezwalają na wykorzystanie ich tkanek i narządów do transplantacji ratując tym samym życie innym.

„Chcemy pokazać społeczeństwu, że ludzie po transplantacji, mogą normalnie żyć, funkcjonować, prowadzić aktywny tryb życia, pracować. Młodzież kończy studia, kobiety rodzą dzieci. Jeździmy na rowerach, rozgrywamy mecze piłki nożnej. Nie boimy się pływać, biegać, tańczyć, śpiewać. Prowadzimy normalny, aktywny i zdrowy styl życia. Owszem, bierzemy leki, ale niczym nie różnimy się od reszty społeczeństwa. Dziś chcemy właśnie zwrócić uwagę na to, że nikt z nas nie jest niezniszczalny. Ja sam długo tak myślałem, podjąłem ten kapitalistyczny wyścig szczurów o pieniądze, dopóki w wieku 37 lat moje serce nie powiedziało dość. Dziś jestem najlepszym przykładem na to, że po transplantacji można prowadzić normalne życie.” – mówi Jan Statuch, członek Zarządu ŚCCS oraz pomysłodawca akcji.

O godzinie 18.00 Bogdan Krok ogłosił, że XVIII Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej niestety dobiegł końca. Podziękował wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie oraz przybyłym koronczarkom i gościom, że zechcieli zaszczycić swą obecnością kolejną już edycję Festiwalu. W podsumowaniu dyrektor Centrum kultury i Promocji gminy Bobowa dodał:

„Cztery dni Festiwalu były świetne! Odwiedziło nas mnóstwo osób spoza naszej gminy. Okazuje się zatem, że ludzi pasjonuje to stare rękodzieło i chcą do nas przybyć, oglądać prace i pobyć z nami choćby przez te kilka godzin. Udało się nam zrealizować to, co sobie zaplanowaliśmy i to nas najbardziej cieszy. Niestety w ostatni dzień nie dopisała trochę pogoda, ale mamy nadzieję, że za rok będzie lepiej. Już mamy przemyślenia, co więcej poczyniliśmy już pierwsze starania na dofinansowanie kolejnej edycji Festiwalu, a więc pewne jest, że za rok spotkamy się ponownie. Cieszymy się, że możemy podtrzymywać tę tradycję, bo zainteresowanie jest ogromne zarówno dzieci jak i dorosłych.”

Na kolejną XIV już edycję Festiwalu zapraszamy za rok. Liczymy na państwa obecność!

 

Aktualizacja

Konkurs został zamknięty. Prace oceniono i przyznano nagrody i jak co roku, laureatki Konkursu nagrodzone zostały podczas Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej.Protokół z posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej XVIII Ogólnopolski Konkurs Koronki Klockowej w Bobowej spisany w dniu 25.09.2012 r.

Komisja artystyczna w składzie:

1. Ewa Szpila- przewodnicząca

2. Maria Brylak-Załuska- członkini

3. Monika Madej  – członkini

4. Aleksandra Sokołowska – członkini

Po obejrzeniu i gruntownej ocenie 90 prac 24 autorów w grupie dzieci, 21 prac 9 autorów w grupie młodzieży oraz 90 prac 38 dorosłych uczestników z zakresu koronki klockowej tradycyjnej (słowiańskiej, małoparkowej), czeskiej (wieloparkowej) i współczesnej (dowolnej) – postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria koronki klockowej „słowiańskiej” małoparkowej

dwa równorzędne I miejsca przyznano: Ewie Kowalskiej z Szalowej i Joannie Malec z Bobowej

dwa równorzędne II miejsca przyznano: Zofii Król i Małgorzacie Klimek z Brzany

dwa równorzędne III miejsca przyznano: Zofii Tarasek z Brzany, Małgorzacie Belcer z Bobowej

cztery wyróżnienia przyznano: Magdalenie Cięciwa z Marcinkowic, Marii Ligęzowskiej z Bobowej, Janinie Gniadek z Bieździedzy, Zofii Durlak ze Stróżnej

 

Kategoria koronki czeskiej

I miejsce przyznano Elżbiecie Filipowicz z Krakowa

II miejsce przyznano Małgorzacie Połubok z Tychów

dwa równorzędne III miejsca przyznano: Jadwidze Węgorek i Krystynie Mikosz z Krakowa

dwa wyróżnienia przyznano Elżbiecie Kowalskiej z Nowego Sącza i Weronice Śliwa-Ciura z Czchowa

 

Kategoria koronki dowolnej

I miejsce przyznano:  Marzenie Stukus z Bobowej

dwa równorzędne II miejsca przyznano: Józefie Hamulewicz z Wieliczki i Magdalenie Madej z Bobowej

dwa równorzędne III miejsca przyznano:  Małgorzacie Szpila z Bobowej i Irenie Brążkiewicz z Bydgoszczy

trzy wyróżnienia przyznano: Mieczysławie Pasternak z Krakowa, Aleksandrze Kani-Sucholas z Raculi, Marii Muszyńskiej z Bobowej

 

Grupa młodzieży

dwa równorzędne I miejsca przyznano: Beacie Madej z Bobowej, Patrycji Klimek  z Brzany

II miejsce nie przyznano

dwa równorzędne III miejsca przyznano Elżbiecie Kulickiej z Krakowa i Weronice Ligęza z Bobowej

wyróżnienie przyznano Anecie Musiał z Bobowej

Grupa dzieci

Nagrody przyznano: Anecie Fryczek, Ewelinie Wszołek, Marii Wojna, Magdalenie Olszewskiej z Siedlisk, Joannie Święs, Zuzannie Chmielowskiej, Oliwi Gorgosz, Natalii Motyka

nagrody za udział w konkursie otrzymują: Adrian Skrzypek, Patrycja Gorgosz, Patrycja Wojtarowicz, Agnieszka Olechny, Natalia Zych, Kinga Pater, Dagmara Groń, Aleksandra Górka, Agnieszka Lepa, Aneta Sowa, Magdalena Feć, Karolina Fryczek, Kamila Olszewska, Sabina Martuś, Aleksandra Madej, Renata Feć, Dominika Ryzner, Daria Śliwa, Magdalena Baran, Barbara Stukus,

Specjalne wyróżnienia dla seniorek uprawiających nadal rękodzieło artystyczne – koronkę klockową Pań: Krystyny Lach i Józefy Myśliwiec.

Komisja serdecznie dziękuje organizatorom i wszystkim uczestnikom konkursu za podtrzymywanie i propagowanie bezcennej dla regionu dziedziny twórczości artystycznej jaką jest koronka klockowa.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy