Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Stołówki w całej gminie

Autor: Mateusz Książkiewicz
Od wczoraj we wszystkich placówkach edukacyjnych na terenie gminy Bobowa dzieci mogą korzystać ze stołówek do których dowożony jest ciepły posiłek.  Łączna ilość wydanych dziennie porcji to ponad 600, będzie jednak więcej.

Aby zobaczyć jak funkcjonują i jakie mają powodzenie udaliśmy się do Szkoły Podstawowej w Wilczyskach, gdzie dożywianiem objętych jest 47 dzieci. Mają one zapewniony darmowy posiłek ze strony OPS-u. Zebrane w stołówce dzieci na pytanie czy jest smacznie chóralnie odpowiedziały że tak, nie kryły także radości.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, a jeszcze bardziej dzieci – mówi Wiesław Tarasek dyrektor szkoły w Wilczyskach. Raz że mają ciepłe posiłki, a dwa że wyposażenie stołówki spełnia wysokie standardy. Razem z nauczycielami i rodzicami dołożyliśmy trochę pracy własnej w postaci dekoracji sali stołówki, dzięki czemu jest przyjaźniej. Mamy nadzieje że stołówka się rozwinie, gdyż do końca tygodnia abonament na posiłki mogą wykupić pozostałe dzieci, a także osoby spoza szkoły.

Reorganizacja stołówek była związana z głównym celem jakim jest dostarczenie gorącego posiłku dla jak największej ilości dzieci – komentuje Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. Dziecko podczas procesu nauki powinno mieć zapewnione odpowiednie żywienie. Do tej pory tylko w dwóch szkołach mogły spożywać ciepłe danie. Wszystkie obiekty szkolne wymagały dostosowania budowlanego oraz odpowiedniego wyposażenia, dlatego o pomoc w sfinansowaniu tego projektu zwróciłem się do Urzędu Wojewódzkiego od którego uzyskaliśmy 250 tysięcy złotych. Drugą, trochę większą połowę zapewniła Gmina. Samochód który dowozi posiłki został pozyskany nieodpłatnie z Warszawy, dzięki czemu mogliśmy zaoszczędzić. Dzięki takiej organizacji będzie można odliczać koszty przygotowania posiłków czyli m.in. wynagrodzenia, energię, dowóz. W dniu dzisiejszym dofinansowanie do posiłków wynosi 80% ze środków wojewody. Myślę że poprzez te stołówki dotrzemy do wszystkich dzieci, a zwłaszcza do tych dla których być może ten posiłek jest jedynym ciepłym daniem w ciągu dnia. Kolejną grupą docelową są osoby starsze, samotne które nie mają siły aby ugotować obiad, serdecznie je zapraszamy – dodaje burmistrz.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy