Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wyjątkowy koncert ku czci papieża Polaka

Autor: Łukasz Augustyn
W niedzielne popołudnie w Kościele Parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Bobowej odbył się uroczysty koncert ku czci błogosławionego Jana Pawła II przygotowany przez Orkiestrę Dętą z Siedlisk.

Wydarzenie cieszyło się z dużym odzewem i zainteresowaniem ze strony mieszkańców, którzy licznie przybyli do kościoła parafialnego. Za część artystyczną i oprawę muzyczną odpowiedzialna była Orkiestra Dęta z Siedlisk. Całość imprezy uświetnili soliści Jakub Kotowicz(tenor),  Anna Moszycka (sopran), Małgorzata Fornagiel (alt) oraz Bogdan Kopacz (części solowe na trąbce). W programie nie zabrakło również poezji czytanej przedstawiającej całe życie i pontyfikat błogosławionego papieża Polaka w wykonaniu Magdaleny Turek, Karoliny Fryczek i Wojciecha Brzyskiego. Koncert poprowadziły Anna Motyka oraz Renata Rzepka.

O kilka słów komentarza poprosiliśmy proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej, ks. Mariana Jedynaka: – Mieliśmy okazję spojrzeć na to, co dokonało się w życiu i osobie Błogosławionego Jana Pawła II – przybliżyć sobie historię jego życia oraz pielgrzymowanie. Dzisiejszy koncert orkiestry z Siedlisk i solistów był praktyczną strawą dla ducha. Nasi parafianie przeżyli to naprawdę głęboko i sądzę, że pozwoli to też na przyszłość inaczej patrzeć na osobę Jana Pawła II oraz na jego wszystkie pielgrzymki do ojczyzny. Oby takie właśnie koncerty sprawiały, że i w naszym życiu dokonuje się jakaś duchowa przemiana na dobre.

„ Prawdę mówiąc to ja ich inspirowałem do tego, aby wykorzystać wszystkie środki –  możliwości nie tylko muzyczne, ale również i poetyckie do zrealizowania dzisiejszego koncertu – mówi Jan Zygmunt kapelmistrz orkiestry dętej z Siedlisk.  Nie mieliśmy większego problemu z doborem repertuaru, ponieważ żona mojego zastępcy – Roberta Motyki jest polonistką i świetnie dopasowała literaturę do występu. W tym wszystkim chodziło też o to, żeby po prostu stworzyć coś nowego, żeby nie stać w miejscu tylko wykorzystać siły intelektualne nauczycieli i uczniów, którzy często posiadają ukryte umiejętności aktorskie, czegoś byliśmy właśnie świadkiem. Mieliśmy niemały pokaz umiejętności recytatorskich, kiedy to uczniowie deklamowali ten szczególny rodzaj poezji z wielkim wyczuciem. Myślę, że jeżeli udało się nam wzruszyć tym koncertem choćby jedną z osób zgromadzonych na sali  to oznaczałoby, że odnieśliśmy mały sukces i obraliśmy dobry kierunek. Zresztą uwielbiać Stwórcę, Pana Boga i Matkę Bożą jest chyba naszym obowiązkiem jakże wdzięcznym i miłym.  Osobiście uważam, że każdy człowiek na tej ziemi ma, za co Panu Bogu dziękować i  o coś prosić – dopowiada kapelmistrz.

fot. Mateusz Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy