Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Okno na Europę czyli program „Comenius”

Autor: Joanna Róż

W poniedziałek (5.11) o godzinie 12.30 w Zespole Szkół nr 1w Bobowej rozpoczęło się uroczyste powitanie gości programu „Comenius”, którzy przybyli ze Słowacji, Węgier i Niemiec.

Dzieci i młodzież pod przewodnictwem Łukasz Kruczka przygotowali oprawę muzyczną oraz powitali zagranicznych gości w różnych językach. Na uroczyste powitanie zostało zaproszone Bractwo Rycerskie 46 Chorągwi Zygmunta Gryfity z Bobowej. Rys historyczny bractwa oraz rycerstwa na terenie Gminy Bobowa przedstawił Bogdan Krok – dyrektor Centrum Kultury i Gminy Bobowa.

Będziemy wspólnie z nauczycielami ze Słowacji, Niemiec i Węgier przez trzy dni pracować nad projektem w ramach programu „Comenius”.  Będzie on dotyczył doskonalenia języka angielskiego, niemieckiego przez uczniów szkół partnerskich, a także zwróceniem uwagi na zdrowe odżywianie i kuchnie regionalną – mówi Adam Urbanek dyrektor Zespołu Szkół nr 1  Bobowej.

Należy podkreślić, że pierwsza wizyta jest wizytą zapoznawczą, co za tym idzie szkoła w Bobowej gości samych nauczycieli. Głównym inicjatorem z grona pedagogicznego jest Jolanta Połeć – nauczycielka języka niemieckiego. Projekt pisany w dwóch językach: ojczystym i europejskim ,w naszym przypadku jest to język niemiecki.

Każda z przybyłych delegacji składa projekt w Agencji Narodowej we własnym państwie. Następnie czeka na weryfikacje i  jeżeli będzie ona pozytywna to jest szansa na dwuletnia współprace. Do projektu zaproszona jest jeszcze Turcja, która nie jest obecna na dzisiejszym spotkaniu natomiast wykazuje zainteresowanie projektem i utrzymujemy z nimi kontakt– dodaje dyrektor bobowskiej jedynki.

O komentarz do wydarzenia poprosiliśmy również Burmistrza Wacława Ligęzę: – Bardzo się cieszę, że mogłem przyjąć przybyłych gości w Urzędzie Miasta i opowiedzieć im o historii Bobowej i o tym co się w niej dzieje. Myślę, że przyczyni się to również do promocji gminy a program pomoże w nawiązaniu długoterminowych międzynarodowych kontaktów. Młodzież i nauczyciele będą mieli możliwość spotkania się i wymienienia poglądów. Jednoczymy się w Europie, stąd takie kontakty są potrzebne, gdyż stwarzają nowe szanse dla młodych ludzi. Jest to perspektywa i alternatywa poznania historii i kultur w różnych państwach. To bardzo ważne i cenne doświadczenie, które uczy samodzielności.

Wizyta delegacji z Węgier, Niemiec i Słowacji potrwa do jutra. Obcokrajowcy w tym czasie zobaczą także najciekawsze atrakcje Bobowej oraz okolic.

fot. Łukasz Augustyn

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy