Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Internet, światłowód - Gorlice, Bobowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

ZUS 24h/dobę? Sprawdź!

Autor: Sabina Janus
Od początku listopada klienci sześciu placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kraju mają do dyspozycji urzędomat. Jedną z nich jest oddział ZUS w Gorlicach.
Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz w towarzystwie Zbigniewa Derdziuka prezesa ZUSu sprawdzają możliwości ZUSomatu w Gorlicach. fot. Mateusz Książkiewicz

Dwa dotykowe ekrany, klawiatura, dwie drukarki, skaner, system głosowy, telefon – tak pokrótce można opisać nowe wielofunkcyjne urządzenie, jakim jest urzędomat w ZUS-ie, potocznie zwany „zusomatem”. To nic innego jak samoobsługowe urządzenie dedykowane wszystkim klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zusomaty są obok portalu internetowego, Centrum Obsługi Telefonicznej i nowoczesnego Systemu Kierowania Ruchem, częścią składową projektu Platformy Usług Elektronicznych.

Inspektorat ZUS w Gorlicach, jest jednym z pierwszych w naszym kraju, gdzie można już korzystać z tego innowacyjnego urządzenia. Warto wspomnieć także, że zusomat został zainstalowany tutaj w nowo zmodernizowanym budynku ZUS-u, w którego uroczystym otwarciu 9 listopada brał udział minister Władysław Kosiniak – Kamysz.

To znak, że zmiany w ZUS idą w dobrym – lepszym kierunku – komentuje Minister Pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Poprawia się ocena jakości usług ZUS, co potwierdzają przeprowadzone przez nas badania. Dzięki PUE, ZUS będzie pierwszym tak rozbudowanym e-urzędem administracji publicznej działającym w kraju  – dodał.

Zusomaty będą dostępne dla petentów 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Umożliwią złożenie wniosku zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Stąd też na swoim wyposażeniu posiadają zarówno komputer, jak i podajnik dokumentów. Każdy dokument składany przez klienta jest przekazywany do placówki ZUS w formie papierowej oraz elektronicznego skanu. Zusomat umożliwia dostęp do portalu PUE (czyli do indywidualnych profili), jak też do strony internetowej ZUS. W każdej chwili istnieje też możliwość połączenia z konsultantem Centrum Obsługi Telefonicznej, co umożliwiają wbudowane słuchawki telefoniczne.

.„Do 17 grudnia urzędomaty wejdą na wyposażenie wszystkich 43 oddziałów ZUS w kraju oraz 116 inspektoratów, które obsługują największą liczbę klientów mówi Dariusz Kowalczyk, rzecznik prasowy sądeckiego ZUS-u. W pozostałych naszych placówkach naszego oddziału mamy już przygotowaną niezbędną infrastrukturę do ich zainstalowania. Co najważniejsze z urządzenia bez przeszkód mogą korzystać także osoby na wózkach inwalidzkich. Możliwość taką daje drugi z monitorów, który ulokowany jest na wysokości wózka.” – dodaje rzecznik.

Łączny koszt wdrożenia zusomatów to 12,5 mln zł, z czego 85 proc. całości pokrywa Unia Europejska, a 15 proc. budżet państwa.

fot. ZUS (urzędomat) oraz Mateusz Książkiewicz – (zdjęcia z otwarcia zmodernizowanego budynku ZUS w Gorlicach)

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy