Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Internet, światłowód - Gorlice, Bobowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bobowa w „Potędze Informatyki”

Autor: Łukasz Augustyn
Od trzech dni Nowy Sącz, a dokładnie Wyższa Szkoła Biznesu National - Louis University przeżywa oblężenie uczniów szkół średnich na dorocznej Potędze Informatyki. Jak co roku również nie zabrakło uczniów z Bobowej.

Potęga Informatyki to impreza, która od 4 lat skupia młodych ludzi zainteresowanych nowymi  technologiami i rynkiem.  Całe przedsięwzięcie trwa trzy dni. W każdym dniu przedstawiane są te same prelekcje, aby ze względu na wysoką frekwencję każdy mógł wziąć w niej udział. Impreza od samego początku organizowana jest w gmachu Wyższej Szkoły Biznesu.  Z roku na rok przybywa coraz więcej przyszłych studentów informatyki i kierunków technicznych.

Aby wziąć udział w imprezie należało zarejestrować się na stronie uczelni. Każdy przybyły mógł zobaczyć, co aktualnie dzieje się w świecie informatyki, w jakim kierunku idą nowe technologie, co czeka nas w niedługiej przyszłości. Na te i inne pytania odpowiedzi starali się udzielić prelegenci a zarazem uczniowie WSB-NLU w Nowym Sączu, rektorzy oraz specjalnie zaproszeni goście.

„Najpierw trzeba było człowieka, który by to zaczął robić. Tym człowiekiem okazał się być pan Artur Kornatka. On jest tak jak by ojcem tego pomysłu wraz z studentami koła programistów . NET  (czytaj: Dotnet). Stwierdziliśmy, że dobrze było by propagować  te ich rozwiązania, które oni sami tworzyli podczas pracy koła. By pochwalić się szerszej publiczności, szczególnie takim naturalnym odbiorcą wydawał się być odbiorca o stopień niżej – czyli uczniowie szkół średnich. Nie chodzi tutaj, żadne pompowanie wiedzy informatycznej, a o zaszczepienie pasji i ochoty uprawiania nauk technicznych, a w szczególności informatyki. Chcemy także uświadomić tym młodym ludziom, że ta droga może otworzyć przed nimi horyzonty, z których nie zdają sobie sprawy. I choć zdajemy sobie sprawę, że prawdopodobnie niewielu z nich zapamięta merytoryczną stronę tych wykładów, najważniejsze jest to, aby rozbudzić ich ciekawość. – mówi prodziekan WSB – NLU, Krzysztof Przybycień. – Przez trzy dni będą wygłaszane te same referaty. Zgłoszonych mamy ponad  1500 uczestników, więc z tego też powodu na auli jest trochę ciasno. Zastanawialiśmy się nawet nad czwartym dniem imprezy, ale ostatecznie nie zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie.” – dodaje.

Cała impreza podzielona była na trzy części. W każdej z nich można było zobaczyć prezentacje studentów, ich odkrycia oraz aktualne trendy w modzie technicznej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja dwóch absolwentów WSB, którzy pokazali jak należy rozróżniać zagrożenie w sieci. Studenci pokazali także jak powinno się dobierać hasła oraz że niedostatecznie zabezpieczona sieć lokalna może przyczynić się do pozyskania naszego hasła i danych do kont np.: Facebooka przez osoby postronne.

„Propozycję tego, abyśmy wystąpili na tej Potędze Informatyki dostaliśmy w lipcu. Na początku mieliśmy przygotować prezentację o androidzie, ale jak się okazało ten temat był już prezentowany rok temu, więc nie chcieliśmy jej dublować. Doszliśmy do wniosku, że skoro się interesujemy trochę sieciami to może zrobimy coś w tym kierunku i pokażemy coś swojego. Największym problemem było jednak to jak ująć temat by nie było to namawianie do crakerstwa. Wyszliśmy z tego założenia, że pokażemy błędy w zabezpieczeniach sieci i tym samym postaramy się zwiększyć świadomość jej użytkowników, ponieważ wiele osób myśli, że ktoś zadba o ich bezpieczeństwo. Prawda natomiast jest taka, że jeżeli sami o to nie zadbamy to nikt nam tego nie zapewni. Teraz, aby połączyć się z czyjąś siecią nie ma potrzeby wchodzenia do niego do domu. Chcieliśmy pokazać także jak przechwycić rozmowę na Facebook’ u, ale doszliśmy do wniosku, że lepiej będzie jak pokażemy w jaki sposób przechwycić hasło do sieci WiFi,  bo to efektowniej wygląda. Mamy nadzieję, że publiczności się podobało i pod żadnym pozorem nie namawiamy do tego typu działań poza własną siecią domową.” – mówili Mateusz Gadzina i Andrzej Ogorzały, studenci  II roku Informatyki w WSB-NLU.

Każdy z uczestników Potęgi Informatyki, który miał ochotę dowiedzieć się czegoś więcej, miał możliwość rozmowy z prelegentami w specjalnej strefie chillout-u. Oprócz ciekawych prezentacji wystąpił studencki zespół muzyczny. który zagrał kilka topowych kawałków oraz kilka utworów własnego autorstwa. Na koniec wszyscy obecni zostali zaproszeni na mały poczęstunek.

Teren Bobowej reprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej, którzy przybyli dość liczną grupą, wykazując znaczne zainteresowanie poruszanymi tematami:

„Dobrze że tego typu  imprezy są organizowane, gdyż jest to tak jakby rozszerzenie naszych lekcji z zakresu informatyki. Poprzez takie spotkania uświadamiamy sobie, że nauka nie musi być nudna i, że wybraliśmy dobry kierunek, który zaowocuje w przyszłości ciekawą pracą i zarobkami. Jestem już trzeci raz na Potędze Informatyki i jeszcze nigdy się nie nudziłem. Wszystko jest tutaj przygotowane na wysokim poziomie, bardzo mi się podobało.”  – mówi jeden z uczestników z ZSZ Bobowa.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy