Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Czad zabija po kryjomu!

Autor: Paulina Kalamaszek
Trwa kampania profilaktyczno-edukacyjna prowadzona przez Państwową Straż Pożarną, która informuje o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla (czadem). Akcja ta widnieje pod hasłem „Nie dla czadu” i będzie trwać do końca marca 2013 roku.

Jej celem jest edukacja w kwestii zagrożeń jakie niesie ze sobą nieprawidłowe używanie pieców gazowych oraz urządzeń grzewczych. Jak wiadomo w przypadku wysokiego stężenia tlenku węgla zgon może nastąpić w zaledwie kilka minut. Przykłady ostatnich zdarzeń związanych z zatruciem tymże tlenkiem można zaobserwować również na naszych terenach.  Sezon grzewczy rozpoczął się niedawno, a już kilka osób zetknęło się z tym śmiertelnym niebezpieczeństwem.

2 grudnia czteroosobowa rodzina z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla trafiła do szpitala w Nowym Sączu. W tym gronie było dwoje dzieci w wieku 2 i 9 lat. Straż pożarną zaalarmował dyspozytor pogotowia ratunkowego, który prosił ratowników o sprawdzenie domu jednorodzinnego w Nowym Sączu na obecność tlenku węgla. Strażacy sprawdzili cały dom.

W pomieszczeniach na pierwszym piętrze budynku, szczególnie w łazience, gdzie był zainstalowany piecyk gazowy urządzenia wskazały podwyższone stężenie tlenku węgla – mówi bryg. Marszałek. – Było ono tam dziesięciokrotnie przekroczone od dopuszczalnej normy.

38-letnia mama i 40-letni ojciec po wykonaniu niezbędnych badań zostali wypisani ze szpitala do domu – mówi Agnieszka Zelek, rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. – Natomiast 2-letni chłopiec i 9-letnia dziewczynka pozostali kilka dni w szpitalu na obserwacji pod opieką lekarzy.

Do kolejnego przykrego zdarzenia doszło w Gorlicach, gdzie w jednym z  mieszkań tlenkiem węgla zatruł się mężczyzna. Doszło do tego podczas kąpieli, w łazience znajdował się piecyk gazowy typu „junkres”. Po przeprowadzeniu pomiarów specjalistycznym urządzeniem ustalono, że w łazience stężenie tlenku węgla wynosi 650 ppm zaś w pozostałych pomieszczeniach 200 ppm. Natychmiast rozpoczęto proces wietrzenia mieszkania, dzięki czemu po kilkudziesięciu minutach ponowny pomiar wykazał dopuszczalne stężenie tlenku węgla na poziomie poniżej 30 ppm.

Podsumowując zdarzenia związane z tlenkiem węgla z całej Polski podczas ostatniego weekendu strażacy odnotowali ich aż 72, wśród nich zostały poszkodowane 22 osoby. Bądźmy rozważni i dbajmy o bezpieczeństwo swoje jak i naszych bliskich.

Szczegółowe informacje o tym, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla można znaleźć na stronie Państwowej Straży Pożarnej: www.straz.gov.pl

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy