Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bariera nie do „przejechania” !

Autor: Łukasz Augustyn
Nowe zasady związane z egzaminem na prawo jazdy z pewnością nie ułatwiły, jak do tej pory, nikomu uzyskania tego dokumentu. Tuż przed zmianami, zdanie „prawka” było nie lada zadaniem, a teraz graniczy to wręcz z cudem.


Wraz z wprowadzeniem nowych zasad egzaminowania kandydatów na prawo jazdy, osoby przystępujące do egzaminu jak same podkreślają „nie łudzą się, że zdadzą”. Od wprowadzenia zmian tj. od 19 stycznia br. nowy egzamin zdało raptem ok. 12 osób w Nowym Sączu.

Ten mały, ale znaczący wynik jest jednak nadzieją, gdyż zdarzają się ośrodki, w których nikt ze zdających nie otrzymał wyniku pozytywnego. Średnia zdawalność na terenie kraju nie przekracza 15%. Dla przypomnienia, jeszcze w ubiegłym roku, na starych zasadach, zdawalność wynosiła ok. 33% w skali całego kraju. Jak dotąd główną zmorą kierowców był egzamin praktyczny, który zdawała co 3 osoba.

Nowy egzamin wprowadza zmiany dotyczące przede wszystkim części teoretycznej. Liczba pytań z ponad 500, wzrosła do około 3000. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że pytania nie są jawne jak to było przy starej wersji egzaminu. Oprócz tych utrudnień doszły kolejne: w poprzedniej wersji zdający otrzymywał 18, teraz jest ich 32 przy czasie 25 minut.

Wynika z tego, że na każde pytanie przypada ok. 50 sekund. Dodatkowo, po odpowiedzeniu na pytanie i przejściu do kolejnego nie mamy już możliwości poprawy ani ponownego zweryfikowania pytań. Kolejną zmianą są rodzaje pytań. Dotychczas w zbiorze 18 pytań wszystkie były zamknięte i bazowały na opisie sytuacji lub na przedstawionej na fotografii sytuacji. Zaś w nowej wersji zdający otrzyma 12 pytań tekstowych i 20 pytań w postaci ilustracji lub krótkiego filmiku.

Jak informują ośrodki MORD i WORD prognozy są optymistyczne. Zapewniają, że z upływem czasu zdawalność nowego egzaminu wzrośnie, gdy tylko zdający zostaną przygotowani przez ośrodki do nowych zasad.

Jak mówi Wiesław Kądziołka, zastępca dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu: „-Kursanci największe problemy mają ze zrozumieniem pytań. Moim zdaniem pytania nie są trudne, a ilustracje do nich odwzorowują sytuacje, które mają miejsce na drogach. Bardzo ważne jest, by spokojnie czytać wszystkie pytania od początku do końca. Niestety, nerwy i presja czasu robią swoje.”

 

DCF 1.0

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy