Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Oszuści nie próżnują !

Autor: Łukasz Augustyn
Niejednokrotnie wspominaliśmy o wszelkiego rodzaju oszustach z każdej dziedziny życia. Dziś przytoczymy przykład i podpowiemy jak nie dać się oszukać i nabrać na metodę „na wnuczka”.

Od kilku dobrych lat w mediach głośno było o oszustach, który posługiwali się słynną „metodą na wnuczka”. Ostatni rok przyniósł jednak mniejszą ilość wyłudzeń przy użyciu tej metody, m.in. dzięki nagłośnieniu sprawy. Wiele osób zostało w ten sposób oszukanych, a ci, którzy zachowali zimną krew przyczynili się do złapania i ukarania przestępców.

Oszuści jednak nie poddają się tak łatwo. Wymyślają coraz to nowsze sposoby na wyłudzenia sporej ilości gotówki, a zarazem stosują jeszcze lepsze metody na zabezpieczenie się przed ewentualnym złapaniem przez policję. Metoda “na wnuczka” jest od lat jedną z najpopularniejszych form oszustwa. Przestępcy podają się za bliskiego krewnego – wnuczka, wnuczkę – prosząc o szybką, często wysoką, pożyczkę. Po pieniądze nie idą sami, tylko wysyłają po nie przyjaciela.

Ostatnio w Polsce miało miejsce kilka oszustw nową metodą „na okup. Stosując ją, przestępca dzwoni do potencjalnego poszkodowanego i informuje go, że jeden z członków rodziny został porwany i oczekują za niego okup.
Najczęściej osoby odbierające taki telefon są w stresie i emocjach. Wykonują, więc wszystko, co zostało im nakazane. Pobierają gotówkę lub zaciągają kredyt by zapłacić okup. Następnie dochodzi do przekazania okupu w wcześniej umówionym miejscu i godzinie np. „zostaw pieniądze w torbie w parku o 11: 30”. Następnie po odejściu poszkodowanego pieniądze zostają.

Według policji ten sposób ma jedną wadę. Ktoś, kto nie dał się nabrać może zawiadomić policję i podczas przekazywania okupu oszust może wpaść. Dla zabezpieczenia niektórzy oszuści żądają natychmiastowego przelewu na konto bankowe, w ten sposób zostając po części nieuchwytnymi.
Następnie po całej akcji, przeważnie poszkodowani, dzwonią do swoich bliskich z zapytaniem jak się czują, czy im nic się nie stało?. Wtedy też wychodzi na jaw, że to było zwykłe oszustwo. Głównie ofiarami są osoby starsze, o dość nie popularnych imionach.

WAŻNE!
Więc jeżeli kiedykolwiek otrzymamy podobny telefon o tematyce nagłego przekazania pieniędzy lub zapłacenia jakiegoś okupu zweryfikujmy wiarygodność tej informacji i zawiadommy Policję o zaistniałej sytuacji.

Policja apeluje o ostrożność !
Policjanci apelują do osób starszych o ostrożność oraz do ich rodzin, aby rozmawiały z nimi i ostrzegały, że takie sytuacje mogą się zdarzyć i doradzały jak wówczas postępować.

pieniadze

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy