Środa Popielcowa, czyli rozpoczęcie Wielkiego Postu
Środa Popielcowa to początek Wielkiego Postu. Tego dnia w kościele następuje obrzęd posypania głowy popiołem. Wskazuje to na fakt, iż człowiek jest kruchy, a jego życie przemija. Wielki Post trwa 40 dni. Dla każdego katolika jest to czas refleksji i przemyśleń nad swoim życiem, który powinien dobrze przygotować nas do Zmartwychwstania Pańskiego.
Ewangelia z wczorajszej Eucharystii przypomniała nam najważniejsze dobre uczynki : modlitwa, post i jałmużna. Każdy katolik, aby dobrze przeżyć Wielki Post powinien szczególnie zwrócić na nie uwagę. Potrzebna jest więc modlitwa, ale nie na pokaz, tylko własna indywidualna, toczącą się tylko miedzy człowiekiem, a Bogiem.
W Wielkim Poście nie chodzi tylko o to, aby odmówić sobie przyjemności. Nasze postanowienia mają nas skłonić do zastanowienia się nad własnym życiem. Natomiast poprzez jałmużnę zachęca się do dobrowolnego poświęcania czasu innym i ofiarowywania im siebie bez afiszowania tego, co robimy. Wszystkie te uczynki powinny być robione ze szczerego serca, nie z przymusu, każdy robi to z własnej woli i sam dla siebie.
„Mimo to, iż w Polsce Środa Popielcowa nie jest świętem obowiązkowym, to w tym dniu w kościele gromadzi się wiele wiernych. U nas odprawiono wczoraj aż 5 mszy św. Na każdej z nich kościół był wypełniony tłumami.” – mówi ks. Tomasz Gołąbek.