Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Czy most w Jankowej doczeka się remontu?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Pytanie to zadają mieszkańcy nie tylko władzom ale również naszej redakcji. Obecny stan nawierzchni jak również samego mostu jest fatalny - dziury na całą szerokość oraz oderwane, zbutwiałe drewniane fragmenty to widok jaki można tam zobaczyć.

Most leży w ciągu drogi powiatowej i jest jedną z ważniejszych przepraw na rzece Białej Tarnowskiej. Wg fachowców czyli inżynierów mostowych nie zagraża on bezpieczeństwu osób i pojazdów poruszających się po nim. Wiele pozostawia jednak do życzenia jego stan techniczny, zwłaszcza wspomniane braki w nawierzchni asfaltowej, brakujące fragmenty mostu czy butwiejące drewno z którego jest wykonany.

– Jadąc ostatnio tym mostem uszkodziłem sobie miskę olejową w samochodzie. Zdaję sobie sprawę z tego, że mam niskie zawieszenie jednak to właśnie stan mostu to spowodował – mówi z żalem jeden z mieszkańców, którego spotkaliśmy podczas wizyty na jankowskim moście.

Z pytaniami o remont czy też odbudowę mostu zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego, do którego przeprawa nad rzeką Białą należy, w jego imieniu odpowiedzi udzielił nam dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Marek Machowski: “- Na obecną chwilę nie mamy środków na wykonanie projektu przebudowy tego mostu, dlatego w rozmowach z burmistrzem Bobowej zaproponowaliśmy aby Gmina Bobowa wykonała wspomniany wcześniej projekt i przekazała go nam w firmie darowizny. Wtedy w imieniu powiatu wystąpilibyśmy o środki na remont czy też przebudowę mostu, stałoby się to jednak nie wcześniej niż w 2015 roku. Jeśli chodzi o braki w nawierzchni asfaltowej na podkładzie drewnianym to jak tylko warunki atmosferyczne się poprawią dziury uzupełnimy masą na zimno. Nic więcej nie zrobimy ze względu na plany remontu 1,5km odcinka drogi która leży tuż za mostem, w związku z czym przejedzie przez niego kilkaset ton materiałów potrzebnych do wykonania nowej nawierzchni. Dopiero po zakończeniu remontu drogi naprawimy gruntownie nawierzchnie na moście.” 

Według informacji jakie uzyskaliśmy remont drogi ma się rozpocząć w drugiej połowie tego roku.

Inwestorem w przypadku mostu będzie oczywiście Starostwo Powiatowe, jednak Gmina Bobowa z racji tego, że niektóre urządzenia, media czy infrastruktura drogowo-mostowa leżą na naszym terenie, na prośbę zainteresowanych postanowiła się włączyć w część związaną z przygotowaniem tej inwestycji i wybraniem najbardziej korzystnego wariantu – mówi Wacław Ligęza Burmistrz Bobowej. Jako gmina opracujemy takowy projekt przy współudziale inżynierów-mostowców z Tarnowa z którymi już współpracowaliśmy, natomiast sam wybór koncepcji będzie należał do Starosty i Powiatowego Zarządu Dróg. Ważne aby ten most jak najszybciej szybciej wyremontowany gdyż ulega ciągłej degradacji.

W rozmowach na temat mostu wzięli udział: Starosta oraz Wicestarosta powiatu gorlickiego, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, radny powiatowy a zarazem członek zarządu powiatu Adam Urbanek oraz burmistrz Bobowej.

Na zdjęciach został przedstawiony stan mostu na dzień 8 lutego oraz 19 marca.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy