Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Koniec telewizji na naszym terenie !

Autor: Łukasz Augustyn
Już za kilka dni 19 marca w naszym rejonie nastąpi proces bezpowrotnego wyłączania przekaźników telewizji analogowej. Bądź gotów !

Przed nami koniec naziemnej telewizji analogowej, telewizji, która od początków powstania w Polsce pierwszych stacji rozsyłała je do prawie każdego domostwa w naszym kraju.

Dla niektórych to medium prawie przez pół wieku było jedynym oknem na świat. Pomimo tego, że czasami odbierany sygnał był różnej jakości (większości telewidzów oglądających programy towarzyszył tzw. śnieg lub przeróżne inne zakłócenia) i tak przeciętny obywatel oglądał telewizję.

Po jakimś czasie słynne stały się platformy satelitarne, do których tłumami przechodzili klienci. To była rewolucja, znaczna poprawa, jakości obrazu i dźwięku oraz wszędzie dostępny sygnał. I tak mijały lata, a w kwestii naziemnej telewizji w naszym kraju nic się nie zmieniło. Dla przykładu od 2005 r. w Wielkiej Brytanii i niektórych państwach europejskich już wtedy funkcjonowała NTC (dzisiejsza Naziemna Telewizja Cyfrowa), która to zdobywała coraz większa rzeszę wielbicieli.

W Polsce proces wdrażania NTC rozpoczęto w 2009 r. pierwszymi testami, ale znając życie, polską mentalność i zasadę „lepiej później niż wcale” w końcu doczekaliśmy się nowej, ale nie najnowszej generacji Naziemnej Telewizji Cyfrowej, inaczej mówiąc DVB-T. Dlaczego nie najnowszej? Już niektóre państwa Europy wdrażają drugą generację tej telewizji oznaczanej DVB-T2. Ale nie załamując rąk możemy na pewno zapewnić wszystkich czytelników, że już od ponad roku można spokojnie odbierać NTC z prawie tych samych przekaźników co wcześniej.

Już 19 marca w godzinach od 1: 00  do 5: 00 w naszym regionie, zostaną wyłączone nadajniki, z których można było oglądać telewizję. Dla przykładu w: DUKLI / Teodorówka i RZESZOWIE/ Sucha Góra.  Następnie do 22 kwietnia wyłączony zostanie sygnał m.in. w Gorlicach, Grybowie, Krynicy, Tarnowie… a jako ostatni przekaźnik w Krakowie/ Chorągwica, z której wiele osób nadal odbiera sygnał. Oprócz wyżej wymienionych miast, wyłączonych zostanie ok. 45 stacji nadawczych na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego, które jednocześnie zostaną przemianowane na przekaźniki NTC. Podczas procesu wyłączania zostanie uruchomiony sygnał cyfrowy z Multipletem trzecim. Na tę chwilę pokrycie Multiplexem 1 i 2 wynosi ok. 90% powierzchni kraju.

NTC cechuję się znaczna poprawą jakości obrazu i dźwięku, programy mogą być nadawane w standardzie HD. W tym standardzie zamykają się m.in. Cyfrowe Radio, które możemy w przyszłości odbierać na tych samych urządzeniach, EPG, – czyli przewodnik po programach, a co najważniejsze zwiększy się ilość stacji telewizyjnych dostępnych dla mieszkańców kraju w ramach abonamentu radiowo- telewizyjnego.  Przypominamy, aby odbierać NTC należy sprawdzić czy nasz telewizor w szczególności LCD lub Plazma wyposażony jest w ten tuner, jeżeli natomiast nie posiadamy nowego telewizora lub nowszy telewizor nie jest wyposażony w ów standard możemy zakupić tuner i samodzielnie podłączyć go do telewizora, monitora lub urządzeń starszej generacji.

Dla przypomnienia jak już wcześniej opisywaliśmy tutaj znajdziecie państwo wytłumaczenie i porady związane z Naziemną Telewizja Cyfrową oraz jakie stacje możemy odbierać na poszczególnych multipletach, a także na jakich częstotliwościach się znajdują. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do przejścia na nowy standard. W razie ewentualnych zmian związanych z odbiorem będziemy informować na bieżąco.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy