Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Język polski nie jest jej obcy !

Autor: Dorota Pietrzak
Język polski nie należy do najłatwiejszych, problemy z nim mają nie tylko obcokrajowcy ale również Polacy. Na szczęście wśród naszej społeczności mamy uczennicę Gimnazjum w Brzanej, która dzięki posługiwaniu się poprawną polszczyzną wygrywa konkursy.

Mowa o Joannie Mierzwie, uczennicy klasy III gimnazjum, która została laureatką trzy-etapowego małopolskiego konkursu z języka polskiego. Konkurencja została zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Krakowie pod hasłem “Historio, ty żarłoczny micie”. Każdy z etapów miał określony również temat i tak: szkolny – “Narodowe mity”, rejonowy – “Wobec zdarzeń”, wojewódzki – “Wielkie sprawy”.

Zwycięzcom wręczono nagrody, dwa tygodnie temu w budynku gimnazjum nr 22 w Krakowie. Trzeba dodać, że konkurs ten był niezwykle wymagający. Pierwszy etap w którym trzeba było osiągnąć 75% wszystkich punktów wyłonił aż 364 uczestników, a tylko 30-tu z nich mogło zostać laureatami. Trzeba było nie lada umiejętności, aby opanować ogrom materiału. Oto tylko kilka dzieł, których znajomość była wymagana w poszczególnych etapach konkursu: Henryk Sienkiewicz, „Pan Wołodyjowski”, Miron Białoszewski, „Pamiętnik z powstania warszawskiego“, Sofokles „ Antygona”. Konieczna była również szeroka wiedza polonistyczna.  Młoda mieszkanka Brzanej zaprezentowała się doskonale i pokazała, na co ją stać. „ Jestem dumna ze swojej uczennicy. Znaleźć diament to jedno, potem trzeba go oszlifować, a to oznacza wspólną ciężką pracę “– powiedziała dla naszego portalu opiekunka laureatki Elżbieta Alicja Śliwa.

– Jako dyrektor szkoły cieszę się z osiągnięć naszej uczennicy. Każdy konkurs, a szczególnie z języka polskiego wymaga dużego wysiłku i wkładu pracy związanego ze znajomością sporej porcji literatury i umiejętności poprawnego redagowania różnych form wypowiedzi – komentuje dyrektor ZS w Brzanej Andrzej Skórski. – Joasia osiągnęła sukces dzięki wielkiemu zaangażowaniu i bardzo dobrej współpracy z opiekunem. Sukces, który stał się jej udziałem dał wymierne przywileje – zwolnienie z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego w zakresie historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Nadto, jako laureat ma prawo wyboru dowolnej szkoły ponadgimnazjalnej. Dla szkoły posiadanie laureata to prestiż jak również znakomita okazja do promocji placówki na szerszym forum. ”

Kilka słów o ciężkiej pracy związanej z przygotowaniami, mówi Joanna Mierzwa, laureatka konkursu: „- Przygotowanie do Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego wymagało wielu poświęceń, a także wytężonej pracy pod czujnym okiem pani Elżbiety Alicji Śliwa. Moim zadaniem, na każdym etapie olimpiady, konieczne było wykazanie się erudycją oraz poprawnym stylem pisania. Aby osiągnąć zamierzony cel, musiałam nie tylko przeczytać lektury konkursowe, ale również we właściwy sposób dokonać ich analizy i interpretacji. Cotygodniowe spotkania z polonistką były tutaj niezbędne. Jak się okazało, nasz trud przyniósł owoce, co bardzo cieszy i zagrzewa do dalszej pracy. Wszystkim, którzy chcą czegoś więcej życzę wytrwałości i wiary w siebie.”

W imieniu wszystkich naszych czytelników, Joasi oraz jej opiekunce serdecznie gratulujemy.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy