Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej

Autor: Admin Administrator
Długi majowy weekend właśnie trwa. Na te dni przypadają ważne święta narodowe: Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, a także Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

https://static.4.188.216.95.clients.your-server.de/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

Jutro 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Jest to jest jedne z najmłodszych świąt państwowych, gdyż zostało ustanowione 20 lutego 2004. Jego głównym znaczeniem jest popularyzowanie wiedzy o polskich symbolach narodowych a także uczenie szacunku do nich.

Dzień ten, z roku na rok, zyskuje coraz większa popularność. Towarzyszą mu wyjątkowe wydarzenia. Organizowane są różnego rodzaju uroczystości patriotyczne, występy artystyczne  i manifestacje społeczne. W Bytomiu, 2 maja 2009 r. ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z uniesionych równocześnie parasolek, w 2010 r. mieszkańcy Poznania przenieśli ulicami miasta flagę o wymiarach 100 m. na 3 m. szerokości, a w Świnoujściu, w 2011 r. około 600 osób zgromadziło się na plaży, by utworzyć polską flagę z białych i czerwonych kartek. W Warszawie 2 maja 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę „Biało – czerwona na białym”.

W ostatnich latach, oprócz powiewających na domach i urzędach flag, popularne stało się także noszenie kotyliona w barwach narodowych.  Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński i jest on także kultywowany przez obecną głowę państwa. Noszenie biało-czerwonej kokardy przy okazji uroczystości patriotycznych staje się wyrazem miłości do kraju. Jest to dowód na duże zaangażowanie w budowanie narodowej odrębności.

fot.: Natalia Kurek

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy