Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Liceum, technikum czy zawodówka?

Autor: Łukasz Augustyn
Egzaminy gimnazjalne już za nimi. Można więc  zacząć zastanawiać się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. A Ty Gimnazjalisto dokonałeś już wyboru szkoły średniej?

Kilka miesięcy temu zorganizowane zostały targi szkół ponadgimnazjalnych, które kusiły potencjalnych uczniów swoją ofertą. Jednak same ulotki to nie wszystko i właśnie dlatego przez dwa dni bobowskie szkoły średnie gościły uczniów z sąsiednich gmin.

Do pewnego czasu wielu uczniów preferowało licea i kierunki ogólnokształcące. Dzisiaj dopatruje się przesytu w tej dziedzinie nauczania i duży nacisk kładzie się na kształcenie zawodowe, gdyż wiele osób kończących licea a następnie studnia, ma problemy ze znalezieniem pracy zgodnej z wykształceniem. Pracodawcy poszukują ludzi, którzy posiadają w rękach konkretny fach., dlatego w technikach i szkołach zawodowych tworzone są nowe kierunki.

Przez dwa dni, poniedziałek i wtorek 29 -30 kwietnia br., Zespół Szkół Zawodowych i Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej gościły uczniów z gimnazjów w Bobowej, Brzanej, Bruśnika, Siedlisk, Łużnej, Stróż, ale również przyjezdnych gimnazjalistów, by przybliżyć im kierunki kształcenia, bazę dydaktyczną oraz umożliwić rozmowę zainteresowanego kandydata z uczniami owych szkół.

„Dni otwarte to najważniejszy element akcji rekrutacyjnej do naszej szkoły – komentuje dyrektor ZSZ w Bobowej Barbara Wołkowicz. – Młodzież z okolicznych gimnazjów ma okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną, ale również z obiektem, klasopracowniami, oraz z działalnością pozalekcyjną placówki.

Podczas dni otwartych uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda nauka danych zawodów, skosztować wyrobów uczniów z kierunków gastronomicznych, zobaczyć i poznać tajniki informatyki, fizyki, świata gier komputerowych, elektroniki, gastronomi, hotelarstwa, fryzjerstwa, a oprócz tego posłuchać piosenek w wykonaniu uczniowskich zespołów muzycznych. Każdy mógł dowiedzieć się szerzej, czego może się nauczyć, jak uczniowie spędzają w szkole czas oraz jakie projekty, praktyki oraz wyjazdy w kraju i za granicę zapewnia szkoła.

Jak wszyscy zgodnie podkreślają, ulotki czy stoiska wystawiennicze nie oddają w stu procentach tego, co można zobaczyć na własne oczy. Papier nie jest w stanie oddać klimatu danej szkoły, co często, w przypadku niezdecydowanych uczniów, decyduje o wyborze. „Dni otwarte Szkoły, które organizowane są co roku, jak z resztą w każdej z szkół ponadgimnazjalnych, mają na calu przybliżyć gimnazjalistom ofertę szkoły. Kandydat może zobaczyć placówkę, poznać nauczycieli, którzy oprowadzą po szkolnych korytarzach, poznać przyszłych kolegów – komutuje dyrektor ZSO w Bobowej Tadeusz Rak.
Szkoły techniczne i zawodowe posiadają szerszą paletę ofert kształcenia po których, nie trudno jest znaleźć zatrudnienie. Mają również przewagę nad liceami, gdyż oferują swoim uczniom różne kursy:  kurs na prawo jazdy kat. B, spawacza metodą TIG i MAG, pilota wycieczek oraz wyjazdy zawodoznawsze, praktyki i wiele więcej.
Warto też przypomnieć, że na terenie Bobowej działa internat dla młodzieży z obydwóch szkół.

 

Więcej szczegółów odnośnie szkół można znaleźć na stronach internetowych

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Zawodowych w Bobowej

 

W tym roku uczniowie do wyboru dalszej drogi kształcenia mają do wyboru następujące kierunki;

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Liceum Ogólnokształcące 3 – letni tok nauczania

Kierunek: Polonistyczny – Język Polski (do wyboru przedmioty dodatkowe; Biologia, Chemia, Geografia, WOS. + Dodatkowe zajęcia komputerowe; Komputerowe wspomaganie inżynierskie lub Komputer w pracy Dziennikarza)

Kierunek: Matematyczno-Przyrodniczy – Matematyka (do wyboru przedmioty dodatkowe; Biologia, Chemia, Geografia, WOS. + Dodatkowe zajęcia komputerowe; Komputerowe wspomaganie inżynierskie lub Komputer w pracy Dziennikarza)

Technikum 4 – letni tok nauczania

Kierunek: Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych

Kierunek: Technik Organizacji Reklamy

Kierunek: Technik Hotelarstwa

Kierunek: Kelner

Kształcenie Dorosłych 2 – letni tok nauczania

Kierunek: Technik Rachunkowości

Kierunek: Technik Informatyk

Kierunek: Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych

Kierunek: Technik Hotelarstwa

Kierunek: Technik Ekonomista

Kierunek: Kelner

Kierunek: Cukiernik

Kierunek: Piekarz

Zespół Szkół Zawodowych w Bobowej

Technikum 4 – letni tok nauczania

Kierunek: Technik Informatyk

Kierunek: Technik Obsługi Turystycznej

Kierunek: Technik Pojazdów Samochodowych

Kierunek: Technik Usług Fryzjerskich

Zasadnicza Szkoła Zawodowa 3 – letni tok nauczania

Kierunek: Monter Zabudowy i Robót Wykończeniowych w Budownictwie

Kierunek: Sprzedawca

Kierunek: Stolarz

Kształcenie Dorosłych 2 – letni tok nauczania

Kierunek: Technik Administracji

Kierunek: Technik Bezpieczeństwa i Higieny Pracy

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy