Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Odrzucisz ofertę pracy? Stracisz ubezpieczenie!

Autor: Damian Nowak
Ministerstwo pracy od maja przyszłego roku wprowadza nowe bardziej rygorystyczne przepisy. Bezrobotny nie będzie mógł odrzucić oferty, którą złoży mu Urząd Pracy. Odmowa będzie skutkować wykreśleniem z rejestru bezrobotnych na 9 miesięcy oraz utratą ubezpieczenia zdrowotnego.

Aktualnie w przypadku odrzucenia oferty Urzędu Pracy bezrobotny zostaje wykreślony z listy na okres 4 miesięcy, przy następnym odrzuceniu na 6 miesięcy, dopiero po trzykrotnym odrzuceniu propozycji na okres 9 miesięcy.

Zaostrzenie przepisów związane jest z tym że duża części osób rejestruje się jako bezrobotny nie w celu znalezienia pracy lecz aby móc korzystać z bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Urzędy nie mają możliwości sprawdzić kto na prawdę zgłasza się w celu uzyskania pracy a kto tylko dla bezpłatnego ubezpieczenia.

Dzięki tym zmianom możliwe jest poprawienie statystyk bezrobocia w Polsce. Zasiłek i ubezpieczenie zdrowotne gwarantowane przez Urząd pracy mają chronić bezrobotnego w czasie kiedy nie ma on zatrudnienia. Tymczasem jest to wykorzystywane przez zatrudnionych w szarej strefie lub pracujących nielegalnie.

Nie ukrywam, że są takie przypadki, że bezrobotni rejestrują się po to, żeby mieć bezpłatną opiekę zdrowotną, ale jest to efekt złych rozwiązań systemowych – komentuje ewentualne zmiany w prawie dyrektor Urzędów Pracy w Nowym Sączu. To, że ludzie jakoś sobie dają radę, że dorabiają nawet na czarno gdzie i jak mogą to wina przede wszystkim systemu, który sprawia, że ofert legalnej pracy jest po prostu za mało” – podkreśla.

Źródło: sadeczanin.info

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy