Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

„Wiwat maj, trzeci maj…” rozbrzmiał w Siedliskach

Autor: Sabina Janus
3 maja – to data ważna dla każdego Polaka, obchodzone na pamiątkę uchwalenia Konstytucji z 1791 roku święto, celebrowane było hucznie nie tylko w stolicy, ale również w naszej gminie Bobowa.

Przedwczoraj w Warszawie można było zobaczyć oryginał Konstytucji uchwalonej przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku, w Siedliskach natomiast przypomnieć sobie, a nawet pośpiewać  pieśni patriotyczne z najważniejszych okresów w historii naszego kraju. Jak widać nie ważne ilu mieszkańców liczy miejscowość, ważna jest pamięć.

Plany popsuła nieco pogoda. Deszcz i burza nie pozwoliły na okolicznościowy przemarsz sztandarów spod Zespołu Szkół do Kościoła św. Mikołaja w Siedliskach. Uroczystości rozpoczęto zatem Mszą Świętą o godzinie 14.00, którą sprawowało trzech kapłanów: ks. Marian Jedynak, ks. Władysław Skoczeń i ks. Wojciech Wątroba. Następnie program obejmował koncert Orkiestry Dętej działającej przy OSP w Siedliskach pod batutą Jana Zygmunta. „Historia muzyką pisana” to tytuł 3-majowego recitalu Orkiestry Dętej z Siedlisk, która jak zawsze wzbudziła wiele emocji. Szczególną uwagę przykuły występy solistów: Anny Moszyckiej (sopran), Małgorzaty Fornagiel (alt) oraz Jakuba Kotowicza (tenor). Zaprezentował się także szkolny teatrzyk „Marionetka”, którego przygotowaniem zajęły się nauczycielki: Renata Rzepka i Anna Motyka. Ich występ przybliżył zebranym historię wzlotów i upadków państwa polskiego. Cały program obchodów zrealizowano w ramach programu „Ludziom na pożytek” dofinansowanego ze środków UE. Na samym końcu na gości czekał poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich.

W obchodach uczestniczyły władze naszej Gminy w osobie m.in.: burmistrza Wacława Ligęzy i przewodniczącego Rady Gminy Stanisława Siedlarza, a także goście specjalni, parlamentarzyści: Arkadiusz Mularczyk, Andrzej Romanek, Barbara Bartuś oraz senator Stanisław Kogut.

„Zarówno powiat gorlicki jak i Gmina Bobowa są bardzo wdzięcznymi miejscami, do których często dostajemy zaproszenia na różnego rodzaju uroczystości. Dzisiejsze obchody dnia 3 maja są idealną okazją, aby spotkać się i porozmawiać o problemach i sprawach Gminy, bo po to właśnie jesteśmy, aby aktywnie uczestniczyć w życiu naszego regionu.” – mówił Arkadiusz Mularczyk, Przewodniczący KP Solidarna Polska.

„Przede wszystkim to, co trzeba podkreślić to obecność wielu młodych ludzi. Dziś mówi się o tożsamości europejskiej, a ja właśnie chciałbym, aby młodych ludzi uczono tożsamości polskiej. Abyśmy o tych polskich korzeniach, polskiej historii nigdy nie zapomnieli. A takie uroczystości jak dzisiejsza, wspomagają polski patriotyzm.” – dodaje poseł Andrzej Romanek.

3 maja to nie tylko święto państwowe, to także Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nie bez kozery te dwa święta mają miejsce jednego dnia. Wielokrotnie bowiem naród polski zawierzał swe losy Matce Boskiej i oddawał się pod Jej opiekę. Podczas obchodów podziękowano oraz złożono życzenia strażakom obchodzącym dzień później swoje święto (4 maja – św. Floriana patrona strażaków).

„Cieszę się, że po raz kolejny już udało się zorganizować uroczystość na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja połączoną także ze świętem Matki Bożej Królowej Polski. Udział dzieci i młodzieży w sposób aktywny w tym pięknym koncercie oraz przedstawieniu pokazuje, że w naszym środowisku potrzebne jest wpajanie tych patriotycznych wartości. Ważne jest, aby dzieci zapoznawały się z przeszłością narodu polskiego. Należy w sposób publiczny pokazać, że nawet Ci najmłodsi wiedzą co to patriotyzm, wolność i prawa, z których dziś możemy swobodnie korzystać.”- mówił w krótkim wywiadzie burmistrz Wacław Ligęza.

fot. M. Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy