Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Kleszcze w natarciu!

Autor: Damian Nowak
Chociaż są małe i niepozorne, niosą śmiertelne niebezpieczeństwo.  Mowa o kleszczach, których podobnie jak przed rokiem jest wyjątkowo dużo. Jak się przed nimi uchronić?

Ofiarami kleszczy możemy stać się podczas spaceru po lesie czy pikniku na łące, dlatego po powrocie powinnyśmy dobrze obejrzeć swoje ciało w poszukiwaniu maleńkich pajączków. Ukąszenie kleszcza niesie za sobą bardzo wiele zagrożeń. Chociaż są małe, mogą być nosicielami wielu chorób, z których najczęstsze to borelioza oraz odkleszczowe zapalenie mózgu.  Jeśli po ugryzieniu mamy takie objawy jak ból mięśni, ból głowy, podwyższona temperatura oraz uczucie ogólnego rozbicia to bezzwłocznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Po ukąszeniu należy jak najszybciej się go pozbyć, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Usuwanie kleszcza musi być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Nie należy smarować  go tłuszczem ani alkoholem jak również przypalać czy wykręcać ze skóry. Najlepiej zgłosić się do lekarza lub wykorzystać do wyciągnięcia kleszcza pęsetę lub dostępny w aptece specjalny zestaw przeznaczony do tego celu.

W aptekach możemy także kupić preparaty, które mają odstraszyć kleszcze. Należy jednak pamiętać, że nie zapewniają one stuprocentowego bezpieczeństwa. Gdy wybieramy się w rejony, gdzie ryzyko ukąszenia jest duże, powinniśmy rozważyć szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu.

Fot. archiwum

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy