Przygotowania pełną parą
Właśnie tak można określić prace jakie wykonują organizatorzy oraz partnerzy Dni Bobowej z kulturą żydowską. Oprócz działań widocznych na rynku, w zaciszu Domu Wiejskiego w Siedliskach kucharki przygotowują oryginalne, żydowskie, pyszności kulinarne.
Na zaproszenie Pań z Ośrodka Wsparcia dla osób starszych i młodzieży w Siedliskach, które działa przy Stowarzyszeniu GRYF udaliśmy się do Domu Ludowego w Siedliskach by towarzyszyć przy gotowaniu oraz pieczeniu potraw żydowskich, których będzie można skosztować już jutro. Przy kuchenkach, tarkach, piecach stanęło do boju dziesięć kobiet.
– Nad potrawami pracowałyśmy już od poniedziałku, kosztowało to sporo czasu ale dla takiego celu jakim są Dni Bobowej warto – mówi Maria Zarzycka, jedna kucharek a dodatkowo radna wsi Siedliska. Przetworzyłyśmy łącznie ok. 25 kg mąki, z czego aż 10 poszło wyłącznie na ciasteczka z makiem upieczone ściśle wg przepisu zgodnego z kulturą żydowską. Mamy również ciasto marchewkowe, biszkoptowe oraz sałatkę śledziową z majonezem oraz zupa fasolowa.
– Przepis na sałatkę śledziową z majonezem udoskonaliłyśmy dodając fasolę i jajka – komentuje Barbara Krok przewodnicząca koła gospodyń wiejskich w Wilczyskach, która chętnie włączyła się do pomocy. Próbowałyśmy już tej zmodyfikowanej wersji, wszystkim bardzo smakowała.
– Wszystkie przepisy otrzymałyśmy od Stowarzyszenia GRYF i są one zgodne z kulturą i tradycją żydów – dopowiada szefowa wszystkich kucharek Anna Smoszna . Pracowało nam się bardzo przyjemnie dzięki temu że panie bardzo zaangażowały się w gotowanie. Takie wspólne działania są bardzo potrzebne.
Wszelkie pyszności przygotowane przez panie z Siedlisk będzie można bezpłatnie skosztować na stoisku Stowarzyszenia Gryf, zapraszamy! Z aparatem odwiedziliśmy również rynek Bobowej, na którym stanęła scena oraz namiot dla gości w przypadku braku pogody. W prace zaangażowanych było bardzo wiele osób.
– Przygotowania przebiegają zgodnie z planem, miasto nam wypiękniało a do prac, co istotne, włączyli się sami mieszkańcy – powiedział Wacław Ligęza burmistrz Bobowej, spotkany wczoraj na rynku. Na wjazdach do miasta z obu stron zostały wywieszone informacje o Dni Bobowej, a rynek został udekorowany dużymi okolicznościowymi banerami. Zainteresowanie weselem żydowskim jest z całej Polski, bowiem otrzymujemy telefony z pytaniami dotyczącymi tych wydarzeń. Liczymy że przyjedzie do nas sporo osób. Nad organizacją czuwa komitet roboczy, który wspólnie ustala działania. Zaangażowani są w to pracownicy Urzędu Miejskiego, członkowie komitetu, świetlicy w Siedliskach oraz stowarzyszenia GRYF. Oby tylko dopisała pogoda – kończy burmistrz.
Program na dzisiaj:
16:00 – Sesja historyczna połączona z projekcją filmu dokumentalnego pt. Z Bobowej do Nowego Jorku; w Sali widowiskowej „Koronka” w Bobowej, Rynek 2; Prowadzący: Adam Bartosz z Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Barbara Kowalska – regionalistka z Bobowej.
18:00 – Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przed ostatnim oryginalnym domem żydowskim w Bobowej – Dom Schneiderów przy ul. Grunwaldzkiej 1 (obok Urzędu Miejskiego).
18:30 – Spektakl teatralny pt. Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall w wykonaniu aktorów teatru im. Ludwika Solskiego z Tarnowa w kościele pw. Św. Zofii w Bobowej – wstęp po okazaniu zaproszenia.
20:30 – Kino plenerowe na Rynku w Bobowej – polski film fabularny pt. Cud Purymowy (reż. I. Cywińska, scen. M. Karpiński, z napisami angielskimi) oraz filmy dokumentalne: Pielgrzymka do Galicji, Korzenie. W celu zapewnienia miejsc siedzących prosimy o zabranie: koców/krzeseł/karimat. W przypadku złych warunków atmosferycznych projekcja filmów odbędzie się w sali widowiskowej „Koronka”.
Jeśli nie wiesz gdzie zaparkować przeczytaj: Organizacja ruchu oraz parkingów podczas DNI BOBOWEJ