Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

VI Powiatowy konkurs ekologiczny rozstrzygnięty!

Autor: Łukasz Augustyn
Ekologia to pojęcie modne ostatnimi czasy, ale czy każdy wie, co to oznacza i co się kryje za tym słowem? Na to pytanie w środę 29 maja br. próbowali odpowiedzieć uczniowie Gimnazjów z terenu powiatu gorlickiego na VI konkursie Ekologicznym.

Już po raz szósty w naszym powiecie zorganizowany został konkurs wiedzy ekologicznej. Jak co roku także gospodarzem tego przedsięwzięcia jest Zespół Szkół nr 1 w Bobowej.
Na tegoroczny konkurs przybyło 21 uczniów z Gimnazjów leżących w powiecie gorlickim wraz z nauczycielami. Tematyka konkursu była bardzo zróżnicowana. Pytania i zadania przygotowywane były już od stycznia br. Przed etapem powiatowym odbywały się eliminacje wewnątrzszkolne.

Tegoroczny konkurs otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej pan Stanisław Siedlarz, który powitał wszystkich zebranych oraz wygłosił krótkie przemówienie, w którym zawarł własne doświadczenia z obcowaniem z natura oraz dlaczego ekologia powinna być dla nas tak ważna, jak powinno się ją chronić, m.in. poprzez budowę oczyszczalni, sadzenie młodników i wielu innych działań. Również przy tej okazji radny prosił młodzież, aby włączyła się aktywnie w działania mające na celu ochronę środowiska.

Następnie uczniowie przystąpili do konkursu w formie pisemnej, który trwał ok. 45 min. Po napisaniu testu, jak co roku organizowana jest wycieczka nawiązująca do ekologii. W tym roku uczestnicy zwiedzali oczyszczalnie ścieków i hydrofornię w Bobowej. Podczas tej małej wycieczki uczestnicy i opiekunowie mogli poznać cały proces technologiczny oraz dowiedzieć się, co dzieje się, gdy występują jakieś anomalie i jakie podejmuje się wtedy procedury. W czasie zwiedzania tych obiektów w Zespole Szkół w Bobowej pracowała komisja oceniająca prace. W komisji zasiedli Pomysłodawca i Przewodniczący LOP oraz Powiatowego Centrum Edukacji Grażyna Kurzawa, a także Jadwiga Kuzak nauczyciel Biologii w LO Biecz, Małgorzata Winiarska nauczyciel biologii w ZS nr I w Gorlicach.

Po zwiedzaniu oczyszczalni, hydroforni i bobowskiego Rynku uczestnicy powrócili do Zespołu Szkół na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Wręczenia nagród dokonali: Grażyna Kurzawa, Zdzisława Iwaniec, Adam Urbanek, Andrzej Sagan, Marcin Janik (wiceszef wydziału ochrony środowiska w powiecie gorlickim).

Tabela wyników:

Miejsce I Kinga Wiejaczka – Zespół Szkół nr 1 w Bobowej – opiekun p. Teresa Pres

Miejsce II Joanna Mierzwa – Zespół Szkół w Brzanej – opiekun p. Katarzyna Sowa

Miejsce III Aneta Jeżak – Zespół Szkół w Zagórzanach – p. Marcin Juszczęć

Organizatorem konkursu byli: Grażyna Kurzawa Przewodnicząca LOP w Gorlicach, Adam Urbanek dyr. ZS nr 1 w Bobowej, Teresa Pres nauczyciel Biologii w ZS nr 1 w Bobowej, Danuta Tarasek nauczyciel Matematyki w ZS nr 1 w Bobowej, Jadwiga Kuzak nauczyciel Biologii w LO Biecz, Małgorzata Winiarska nauczyciel Biologii w ZS nr1 w Gorlicach, Andrzej Sagan dyr. ZEAS- u w Bobowej.

Nagrody ufundowali Zespół Szkół nr 1 w Bobowej, Urząd Miejski w Bobowej i Starostwo Powiatowe w Gorlicach. Każdy z uczestników otrzymał nagrody książkowe i drobne upominki.

„Konkurs Ekologiczny wymyśliliśmy sześć lat temu z Panią Teresą Pres. Teraz myślimy nad poszerzeniem konkursu o powiaty sąsiednie, ale to jeszcze przyszłość.” – komentuje organizator, dyr. Adam Urbanek- Myślę, że ten konkurs w jakimś stopniu znacząco przyczynia się do podniesienia świadomości dzieci i młodzieży z zakresu ekologii, tym bardziej, że jest on poprzedzony etapem szkolnym. Duża grupa bierze udział w eliminacjach, a najlepsi spotykają się i swoją wiedzą mogą popisać się na szczeblu powiatowym. Współorganizatorem jak wiadomo jest starostwo powiatowe, które finansuje nagrody, Urząd Miejski w Bobowej i Szkoła – jako gospodarz i organizator, jak również Powiatowe Centrum edukacji, które przygotowuje pytania do wcześniej przygotowanej literatury. Pytań nikt nie zna – przyjeżdżają one z Gorlic i otwierane są komisyjnie. W tym roku gościmy dwudziestu jeden uczestników z 22 – 23 gimnazjów z powiatu. Są szkoły, które zawsze biorą udział, ale pojawiają się także nowe placówki. To cieszy, bo oznacza to, że sprawy ekologii są dla nich ważne. – dodaje pan Urbanek.Cały konkurs to bardzo dużo przygotowań, gdyż już trzy miesiące przed wysyłamy do szkół zakres literatury, na której będą oparte pytania, literaturę przekazujemy PCE w Gorlicach i oni przygotowują pytania. Oczywiście jest to szeroki zakres wiedzy, który na pewno przyczynia się z jednej strony do podniesienia świadomości i wiedzy z zakresu ekologii wśród młodzieży”.

 

 

 

 

 

 

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy