Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wyjątkowe pocztówki z Bobową w tle

Autor: Damian Nowak
"Dni Bobowej z kulturą żydowską" były inspiracją do stworzenia kartek pocztowych dla Bogusława Kuciakowskiego. Tego samego twórcy, który kilka tygodni temu stworzył pierwszy bobowski znaczek.

Wydarzenia ubiegłego weekendu mają coraz większe znaczenie. „Swoje kilka minut” nasze miasto  ma również na pocztówkach wydanych przez lokalnego działacza Bogusława Kuciakowskiego. Autor na kolejnych kartach przedstawia cadyków wywodzących się z Bobowej: R’Naftali Halbersztam, R’Shlomel Halberstam oraz R’Benzion Halberstam, natomiast na czwartej i zarazem ostatniej Dom Schneiderów – ostatni oryginalny dom żydowski w Bobowej.

– Pomysł na wydanie tych okolicznościowych kart pocztowych był wyłącznie mój – komentuje Bogusław Kuciakowski.  Szczególnie zależało mi na tym aby ukazać na kartkach ostatni dom żydowski zachowany w idealnym stanie. Wyróżnia się on bowiem tradycyjną żydowską kuczką – otworem w dachu. Aby pocztówki miały jeszcze bardziej bobowski charakter w tle niektórych ukazałem Kirkut oraz koronkę klockową aby każdy mógł skojarzyć je z tym miastem.

Wszystkie wydruki zostały opatrzone hasłem: „Dni Bobowej z kulturą żydowską, Bobowa 8-9 czerwca 2013 roku”. Pocztówki na razie zostały wydane w niewielkim nakładzie, tzw. kolekcjonerskim, lecz jeśli pojawi się na nie zainteresowanie twórca wyda je w większej ilości.

O projekcie pierwszego znaczka pocztowego z Bobową, który zaprezentowany zostanie na XIII Międzynarodowym Festiwalu Koronki Klockowej pisaliśmy tutaj: Nasze miasto będzie miało swój znaczek pocztowy!

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy