Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Owce przejdą przez nasze ziemie…

Autor: Damian Nowak
Już jutro na gorlickiej ziemi zawita międzynarodowy projekt kulturowy Redyk Karpacki "Transhumance 2013”. Dwa stada o łącznej liczbie 600 owiec, zawodowi pasterze z Polski, Rumunii oraz Ukrainy, ponad 100 dni i 1200 kilometrów do pokonania – tak podsumować można cały projekt.

Redyk Karpacki „Transhumance 2013” to międzynarodowy projekt kulturowy nawiązujący do wielowiekowej wędrówki pasterzy wołoskich z owcami, których skutkiem było zasiedlenie Karpat i powstanie wspólnej wysokogórskiej kultury pasterskie. Organizatorzy wydarzenia chcą promować kulturę i tradycję karpacką poprzez współorganizowanie imprez i wydarzeń kulturalnych o charakterze ponadregionalnym, promocję produktów regionalnych czy poszerzenie współpracy pomiędzy samorządami krajowymi i zagranicznymi w całym łuku Karpat. Ważna jest także integracja społeczności pasterskich w górach, działanie na rzecz hodowców owiec, tradycyjnego pasterstwa, wspieranie baców, juhasów i gazdów oraz zwrócenie uwagi na wartości przyrodnicze, ekologiczne i kulturowe Karpat.

Na terenie Powiatu Gorlickiego pasterze zawitają w piątek 19 lipca w Radocynie. Dzień później pasterze przeniosą się na tereny, gdzie odbywać się będzie Łemkowska Watra. W niedzielę w godzinach od 13.00 do 16.00 wędrowcy gościć będą w stadninie koni w Regietowie. Zaś w poniedziałek od 17.00 do 20.00 będzie można ich spotkać w okolicach szkoły w Hańczowej.  Kolejnym miejscem jakie odwiedzą pasterze swe swoim stadem będzie Tylicz.

Poniżej plakat ze szczegółami przemarszu pasterzy przez Małopolskę oraz mapa z trasą.

Źródło: SP
Foto: redykkarpacki.pl

plakat

Aktualna schematyczna mapa przebiegu redyku

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy