Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Tour de Pologne obok nas – Majka liderem! ( III etap)

Autor: Mateusz Książkiewicz
Tuż po 12.30 wystartowała z płyty rynku w Krakowie polska część 70-tej już edycji Tour de Pologne. Trasa trzeciego, wtorkowego etapu przebiegała z Krakowa przez Gromnik, Rzepiennik Strzyżewski, Biecz aż do Rzeszowa.

Wczorajszy etap rozpoczął na dobre kolarski wyścig w Polsce. Wcześniejsze dwa odbywały się we Włoskich Dolomitach, a ma to swoje odbicie również w motcie Tour de Pologne: „Z ziemi włoskiej do Polski”. Na usytuowanym na krakowskim rynku STARCIE stanęło ponad 130 zawodników z najróżniejszych stron świata m.in. Nowej Zelandii, Belgi, Hiszpanii, Norwegii, Holandii, Chorwacji, Szwajcarii, USA czy Kolumbii. Wcześniej zawodnicy złożyli swoje podpisy na liście startowej. O rozpoczęciu wyścigu oraz towarzyszących mu przygotowaniach była mowa w porannym odcinku Kawy i Herbaty (emisja 30 lipca 2013 roku).

Tour de Pologne nie jest zwykłym wyścigiem, towarzyszący mu sponsorzy oraz partnerzy nadają temu wydarzeniu odpowiedni wydźwięk i poziom. Pomimo, że przez miejscowości leżące na trasie kolarskiej rywalizacji peleton przejeżdża w kilkanaście, kilkadziesiąt sekund mają one zapewnione sporą promocję. Na medialny rozgłos mogą liczyć także miasta startu i mety oraz cały region. LangTeam co roku wydaje bezpłatny obszerny dwujęzyczny folder, w którym jest nie tylko regulamin, mapy trasy, rozpiski ale także opisy miast oraz atrakcji regionu.

Trzeba przyznać, że wyścig Tour de Pologne jest świetnie zorganizowaną sportową rywalizacją dla szosowców z całego świata. Od ponad 20 lat o standard tej imprezy dba firma LangTeam, której głównodowodzącym jest Czesław Lang – polski kolarz i działacz sportowy.

Jestem pod wrażeniem kibiców, którzy byli widoczni przy trasie i bardzo serdecznie za ten doping im dziękuje – mówi Czesław Lang, dyrektor wyścigu. Małe dzieci z flagami, tysiące ludzi, szaliki, pomalowane buzie, niewątpliwie jest to magia kolarstwa.

Warto wspomnieć, że łączna pula nagród dla zawodników wynosi ok. 250 000 euro, a wśród nich nagroda główna jaką jest samochód Fiat 500 L Trekking. Lista startowa 70-tego jubileuszowego wyścigu Tour de Pologne obejmuje ponad 200 nazwisk.

Po trzech etapach, żółtą koszulkę lidera nadal utrzymuje Polak, a do tego Małopolanin: Rafał Majka z zespołu TEAM SAXO – TINKOFF. Na rzeszowskiej mecie jako pierwszy pojawił się 35-letni norweg Thor Hushovd (BMC RACING TEAM) z czasem 05:02:10. Średnia prędkość peletonu na 226km trasie z Krakowa do Rzeszowa wyniosła 43.737 km/h. W większości drogi kolarzom towarzyszył deszcz oraz przenikający zimny wiatr.

Na Tour de Pologne zawitamy jeszcze na 5 i 6 etapie wyścigu, których trasy położone są w okolicach Nowego Targu oraz Zakopanego. Trasa wszystkich dni wyścigu liczy 1227km. Wszyscy, którzy śledzą relacje na żywo w TVP Sport oraz innych mediach mogą dojrzeć w kolumnie wyścigu nasz samochód prasowy mający oznaczenie M-33. Relację zapewnia Michał Niemaszyk oraz Mateusz Książkiewicz.

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy