Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bądź ostrożny nad wodą!

Autor: Paulina Wilczyńska
Wolny czas i piękna pogoda sprzyjają kąpielom. Brak wyobraźni i brawura mogą doprowadzić do tragedii. Jest kilka prostych zasad- każdy je zna lecz nie każdy ich przestrzega. Niestety wielu z nas zaczyna rozumieć ich wartość dopiero gdy dojdzie do tragedii.

Od początku lipca nad polskim morzem, w jeziorach i rzekach utonęło już ponad 140 osób. Można było tego uniknąć.  W zdecydowanej większości przypadków, wina leży po stronie człowieka.

Jednym z najczęstszych przewinień amatorów pływania jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Każdy organizm reaguje na alkohol zupełnie inaczej. Nie zależy to jedynie od wieku, płci, masy ciała, czy zmęczenia – zależy również od temperatury powietrza. Gdy na zewnątrz robi się gorąco, znacznie chętniej sięgamy chociażby po zimne piwo. Trzeba jednak pamiętać, że na to jedno piwo, wypite np. podczas 30 stopniowego upału, nasz organizm może zareagować zupełnie nieprzewidywalnie.

Za zapewnienie bezpieczeństwa na obszarze wodnym odpowiada jego zarządca. Zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym zobowiązany jest umieścić, w ogólnie dostępnym miejscu, informacje dotyczące zasad korzystania z niego, ograniczeń i sposobu powiadamiania o wypadkach wraz z numerami telefonów.

Przebywając na danym obszarze wodnym musimy pamiętać o tym, że jego zarządca oczekuje od nas postępowania zgodnego z regulaminem. Jeśli nasze zachowanie wyraźnie wskazuje, że jesteśmy pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego, nie powinno nas zdziwić, jeśli nie zostaniemy wpuszczeni na teren albo zostaniemy poproszeni o jego opuszczenie. Jeżeli nie zastosujemy się do polecenia, to będzie to równoznaczne z popełnieniem wykroczenia sankcjonowanego karą grzywny.

Niestety wciąż jest wiele osób, które chcąc schłodzić nagrzane w słońcu ciało, skaczą bezpośrednio do zimnej wody.. Taki skok może jednak doprowadzić do szoku termicznego i zemdlenia. Gdy po opalaniu chcemy wejść do wody, należy robić to powoli, stopniowo schładzając poszczególne części ciała. Do wody nie należy wchodzić też od razu po zjedzeniu posiłku.

Jeśli jesteśmy amatorami skoków do wody pamiętajmy – pod żadnym pozorem nie wolno skakać “na główkę”. Nawet w miejscach gdzie nie jesteśmy po raz pierwszy powinniśmy zachować ostrożność. Niebezpieczeństwo może na nas czyhać również w dobrze nam znanych rzekach. Na stronach WOPRu czytamy: “Skrawek płycizny wcale nie oznacza, że jesteśmy bezpieczni, bo krok dalej możemy natrafić na kilkumetrową głębinę. Mowa tutaj o tzw. przykosach, które często tworzą się na łuku rzeki. To w szczególności tam bardzo często dochodzi do tragedii. Prąd niesie ze sobą różne rzeczy i w ciągu kilku godzin dno rzeki może się zmienić.”

Dla własnego bezpieczeństwa nie porywajmy się na przepływanie dłuższych odcinków, jeśli nie ma możliwości aby po drodze odpocząć. Asekuracja drugiej osoby, która będzie koło nas płynęła np. łódką jest konieczna – łatwo jest przecenić swoje możliwości. Nie starajmy się za wszelką cenę udowodniać innym, jak bardzo jesteśmy wysportowani. Zwykły skurcz może przyczynić się do tragedii.

Bez względu na to gdzie jesteśmy, nie zapominajmy o tym, że mając pod opieką dzieci, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Nad wodą najmłodsi muszą znajdować się pod nieustannym nadzorem dorosłych.

Najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa nad wodą:

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy