Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Druhowie z OSP Stróżna najszybsi! Zawody strażackie w Bobowej

Autor: Damian Nowak
Wczoraj bobowski stadion przemienił się w tor przeszkód, którego zadaniem było sprawdzenie umiejętności fizycznych strażaków wszystkich jednostek Gminy Bobowa. Zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych miały okazję rywalizować w dwóch konkurencjach - sztafecie oraz ćwiczeniach bojowych.

Zawody strażackie tradycyjnie odbywają się co 2 lata na przemian z manewrami strażackimi. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 7 zastępów OSP: Bobowa, Brzana, Jankowa, Sędziszowa, Siedliska, Stróżna oraz Wilczyska. Rywalizacja, która rozpoczęła się o 15.00 była dla druhów doskonałą okazją do przetestowania swojej sprawności fizycznej i sprzętu.

Takie zawody są bardzo potrzebne aby na odpowiednio wysokim poziomie utrzymać sprzęt sprawność bojową druhów strażaków – mówi Wacław Ligęza, Burmistrz Bobowej.  Zwłaszcza, że zawodników obserwuje spora liczba widzów a to myślę dodatkowo mobilizuje do szybkiego działania.  Ćwiczenia są także sprawdzianem dla sprzętu, którym dysponują poszczególne jednostki. Udział wszystkich zastępów pokazuje, że druhowie bardzo poważnie traktują swoją społeczną służbę. Podczas zawodów mają oni także okazję do integracji, wspólnej mobilizacji oraz rywalizacji. Gratulacje i słowa uznania należą się wszystkim jednostkom bo dzięki nim mamy poczucie bezpieczeństwa i zaufania.

Zawody gminne zastępów OSP są eliminacjami do etapu powiatowego który odbędzie się w połowie września. Turniej składał się z dwóch części: ćwiczeń bojowych oraz sztafety pożarniczej z przeszkodami. W biegu udział brało 7 strażaków, którzy do pokonania mieli łącznie 350 metrów bieżni z przeszkodami. Wśród nich: płotek lekkoatletyczny, równoważnia, drewniana ściana, slalom między tyczkami, połączenie węża z rozdzielaczem czy węża z prądownicą, która to jest przekazywana każdemu kolejnemu zawodnikowi jako pałeczka sztafetowa.

Drugą częścią turnieju było ćwiczenie bojowe, rozpoczynające się od meldunku dowódcy zespołu sędziemu. Strażacy mieli do pokonania tor o długości ok. 90 metrów, a ich zadaniem było zbudowanie dwóch linii gaśniczych z których mieli przewrócić prądem wody pachołki oraz obrócić tarczę.

Dwugodzinne zmagania zastępów wyłoniły zwycięzcę, który będzie reprezentował gminę na zawodach na szczeblu Powiatu. O wygranej decydował najkrótszy czas wykonania obu zadań. Klasyfikacja końcowa prezentowała się następująco  ( im mniejszy czas tym lepiej) :

  1. OSP Stróżna – sztafeta 65,68 s + ćwiczenia bojowe 48,91 s = 114,59 sekund
  2. OSP Siedliska – sztafeta 70,25 s + ćwiczenia bojowe 60,44 s = 130,69 sekund
  3. OSP Bobowa – sztafeta 76,05 s + ćwiczenia bojowe 62,58 s = 138,63 sekund
  4. OSP Wilczyska – sztafeta 73,18 s + ćwiczenia bojowe 70,76 s = 143,94 sekund
  5. OSP Sędziszowa – sztafeta 77,60 s + ćwiczenia bojowe 70,66s = 148,26 sekund
  6. OSP Jankowa – sztafeta 87,84 s + ćwiczenia bojowe 63,84 s =  151,68 sekund
  7. OSP Brzana – sztafeta 76,26s + ćwiczenia bojowe 83,44 s = 159,70 sekund

Komisje konkursową powołał komendant powiatowy PSP i składała się ona z zawodowych strażaków. Plac zawodów przygotowała jednostka OSP z Sędziszowej. Nagrody w postaci pucharów dla trzech najlepszych drużyn ufundowane przez Urząd Miejski w Bobowej wręczył burmistrz Bobowej Wacław Ligęza oraz przewodniccy Rady Miejskiej w Bobowej Stanisław Siedlarz. Pozostałe drużyny, od miejsca 4 do 7, otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Zawody były na bardzo wysokim poziomie. Ma to wpływ na rozwój tych jednostek bo każda kropla potu wylana na ćwiczeniach ma wpływ przy działaniach ratowniczo-gaśniczych. Jednostki są dobrze wyposażone sprzętowo, dzięki czemu każdy zespół miał równe szanse. – skomentował zawody główny sędzia, st. kpt. Dariusz Surmacz, rzecznik PSP w Gorlicach.

Fot. Łukasz Augustyn / Damian Nowak

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy