Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Edukacyjna wyprawa dzieci z Sędziszowej i okolic nad morze

Autor: Mateusz Książkiewicz
Już po raz drugi dzieci z naszej wioski i okolic mogły aktywnie i edukacyjnie wypoczywać nad Bałtykiem. Kolonię zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic.


Realizując od 5 do 19 sierpnia 2013 roku kolonię we Władysławowie  pn. „Wakacje – szansa na ciekawą edukację – letni wypoczynek, turystyka i krajoznawstwo z elementami nauki j. angielskiego jako forma przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu” chcieliśmy choćby w pewnym stopniu realizować myśl A. Einsteina i L. Tołstoja.

„Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości.” Albert Einstein

„Idealną metodą jest taka, która wychodzi naprzeciw wszystkim trudnościom napotykanym przez uczniów, ale to już wcale nie metoda, lecz sztuka i talent.” Lew Tołstoj

Projekt wyjazdu był dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a także współfinansowana z  Ośrodka Pomocy Społecznej Urzędu Miejskiego w Bobowej.

Uważamy, że jego urzeczywistnienie przyczyniło się on w znaczący sposób do przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, wyrównywania  szans edukacyjnych beneficjentów oraz zwiększyło ich dostępność do takich usług społecznych jak edukacja, rekreacja, godny wypoczynek, kultura, turystyka. Służyło aktywizacji zarówno społecznej jak i kulturowej uczestników projektu.

Bezpośredni beneficjenci projektu to dzieci z małych miejscowości Pogórza Ciężkowickiego. Projekt jest skierowany do 40 uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjum pochodzących w z Sędziszowej oraz z Siedlisk i Brzanej. Głównym celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych i rekreacyjnych dzieci oraz młodzieży z naszych miejscowości.

Działania te były realizowane na kolonii poprzez zajęcia z j. angielskiego (tworzenie słowniczków związanych z morzem, nauka piosenki angielskiej, przygotowanie planu Władysławowa z użyciem nazw w podpisach i legendzie w j. angielskim, oglądanie filmu w wersji anglojęzycznej, swobodne posługiwanie się zwrotami grzecznościowymi przy stole, itp.), wycieczki edukacyjne, wejścia do muzeum, zwiedzanie zabytków, zapoznawanie się z dziedzictwem kulturowym regionu, w którym dzieci wypoczywały, przez zajęcia grupowe, zabawy integracyjne i dydaktyczne, zajęcia plastyczne i muzyczne, kąpiel w morzu pod opieką ratownika, zajęcia rekreacyjne na basenie, na plaży, spacery brzegiem morza, wycieczki turystyczno-krajoznawcze, po najbliższej okolicy – piesze i autokarowe, zajęcia rekreacyjne.

Dzieci z naszej gminy miały możliwość wypoczynku połączonego z poszerzeniem horyzontów wiedzy, zajęciami  integracyjnymi, zdobywaniem nowych wiadomości i umiejętności. Rozwijaniem także zainteresowań: językowych, turystyczno-krajoznawczych, sportowych czy plastycznych. Przygotowanie materiałów konkursowych i promocyjnych oraz późniejsza ich prezentacja przez beneficjentów na szerszym forum to nauka uczestniczenia w życiu społecznym środowiska.

Koloniści mieli możliwość „bycia” w kinie kolonijnym organizowanym wielokrotnie przez pana Pawła. Za tańce w tym belgijskie odpowiedzialna była pani Marta. Pytania do konkursów wiedzy o regionie przygotowywali koloniści a pani Ania zbierała je i opracowywała na komputerze. Również była odpowiedzialna za zajęcia integracyjne. Zajęcia z języka angielskiego przygotowała i przeprowadziła pani Jola.

Przepiękne położone Władysławowa u nasady Półwyspu Helskiego daje duże możliwości prowadzenia zajęć edukacyjnych (m.in. z historii, przyrody i geografii, kultury regionu) zarówno na miejscu jak i na wyjazdach edukacyjnych, w których uczestniczyły dzieci, wśród nich: na terenie Pobrzeża Bałtyku – na Hel (m.in. do fokarium), do Jastrzębiej Góry (Gwiazda Północy, wybrzeże klifowe) i Rozewie (zwiedzanie latarni morskiej), do Trójmiasta (zwiedzanie z przewodnikiem) : Gdańsk (Stare Miasto, Westerplatte), Gdynia (Oceanarium ORP „Błyskawica”), Sopot (molo, Mąciak), do Łeby – Słowiński PN (wejście na Łącką, zwiedzanie Parku Dinozaurów w Łeba Park) i do CEPRu w Szymbarku na Kaszubach). Dodatkowo pobyt nad morzem zawierał walor wypoczynkowy i leczniczy (duża zawartość jodu, którego brakuje na Pogórzu Ciężkowickim skąd pochodzą dzieci). Dzieci wielokrotnie kąpały się w morzu pod opieką ratownika oraz korzystały z promocyjnego dwugodzinnego pobytu na basenie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie (dzielnica Władysławowa). Koloniści uczestniczyli też w rozgrywkach sportowych i zajęciach rekreacyjnych na plaży. Młodzież brała udział nie tylko w rejsie statkiem po Bałtyku we Władysławowie ale również po jeziorze Łebsko w drodze na wydmy i z powrotem, w Słowińskim Parku Narodowym w Łebie. Dużą atrakcją pobytu na kolonii była wizyta w pracowni bursztynnika w Chłapowie, gdzie dzieci wzięły udział w warsztatach dotyczących bursztynu, jego wykorzystania, właściwości oraz możliwości rozpoznawania.

Grupa kolonijna odwiedziła także Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie. W drodze powrotnej poza projektem zwiedzili Muzeum Archeologiczne w Biskupinie a wcześniej mieli możliwość przejazdu kolejką wąskotorową ze Żnina do Biskupina.

Wyjazd ten był dla wielu uczniów jedyną szansą na wakacyjny wypoczynek. Dał również możliwość stworzenia koleżeńskich i przyjacielskich relacji między sobą, pozwolił wykazać się uzdolnieniami np. w konkursach. Kolonia służyła rozwojowi osobowości, wiedzy oraz sprawności ruchowej i sportowej uczniów. Umożliwił też im godny wypoczynek. Oby pobyt na tej kolonii edukacyjnej przyczyni się do osiągania sukcesów w nauce przez  jej uczestników.

Opiekunami którzy pracowali jako wolontariusze byli: Anna Durlak – Ligęza – wicedyrektor w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Lipnicy Wielkiej,  Jolanta Forczek – nauczyciel w Zespole Szkół w Siedliskach i w Szkole Podstawowej w Sędziszowej, Marta Klich – pedagog w Szkole Podstawowej w Czerminie (koło Mielca), Paweł Szura – nauczyciel w Zespole Szkół w Siedliskach, pielęgniarka – Jolanta Dobek, kierownik kolonii i koordynator projektu – Anna Wiejaczka.

W imieniu dzieci i ich rodziców oraz w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic składam serdeczne podziękowanie kadrze kolonijnej. Bez jej wielkiego zaangażowania i serca okazywanego dzieciom nie byłoby tak serdecznej atmosfery na kolonii – mówi Anna Wiejaczka, prezes stowarzyszenia.

Należy nadmienić, że poza projektem w kolonii uczestniczyło siedmioro uczniów z Czermina i okolic, którzy na kolonię przyjechali z Martą Klich.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy