Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

“Solidarni” nadzieją dla naszego powiatu

Autor: Duda Justyna
W niedzielne popołudnie 27 października br. w Gorlickim Centrum Kultury odbyła się  Powiatowa Konwencja Solidarnej Polski. Wśród zebranych znaleźli się zarówno sympatycy jak i członkowie partyjni, na czele z liderem partii Zbigniewem Ziobro.

W spotkaniu uczestniczyło wiele znamienitych osobistości. Wśród nich znaleźli się m.in.: Posłowie na Sejm RP Andrzej Romanek oraz Beata Kempa, Europoseł a zarazem Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, Starosta Gorlicki Mirosław Wędrychowicz, Starosta Podhalański Krzysztof Faber, Wicestarosta Karol Górski, Wójt Gminy Ropa Jan Morańda, Wójt Gminy Lipinki Czesław Rakoczy, Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, Przewodnicząca Rady Gminy Łużna – Maria Myśliwiec, Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego: Lucyna Malec, Marek Wierzba, Radna Rady Powiatu – Zofia Kamińska, Radna Rady Miasta Gorlice – Alicja Nowak, pełnomocnicy powiatowi Solidarnej Polski: Małgorzata Derus, Iwona Sus, dyrektorzy biur parlamentarnych i poselskich, dyrektorzy szkół oraz Prezes Fundacji “Czyń dobro mimo wszystko” – Kamila Brożyna-Bogacka.

Na konwencji nie zabrakło  również wystąpień osób reprezentujących różne środowiska zawodowe. Przemowy zawierały liczne i trafne spostrzeżenia dotyczące obecnej sytuacji w Polsce.  Głos zabierali m.in.: Jadwiga Soczek – doświadczony rolnik, Ryszard Kijanka – lokalny przedsiębiorca, Daniel Pyznar – nauczyciel z Biecza oraz Tadeusz Lenard – prezes Zarządu OSP Binarowa. Temat polityki prorodzinnej poruszony został przez Agnieszkę Śliwę – szefową powiatowego Forum Kobiet Solidarnej Polski. Ogólną ocenę sytuacji naszego kraju z ostatnich 20 lat przedstawili posłowie na Sejm RP Beata Kempa i Andrzej Romanek.

Negatywnych słów pod adresem rządu Donalda Tuska nie szczędził poseł Andrzej Romanek, zarzucając obecnej władzy nieumiejętność wydatkowania pieniędzy. Słowa rzetelnej krytyki padły również w związku z planem Balcerowicza: – Konsekwencje tego planu ponosimy wszyscy. Państwo miało być słabe, rynek miał wszystko wyregulować. Dzisiaj widzimy, jak wyregulował. Minęło 20 lat a my nie możemy sobie poradzić nawet z bezrobociem, nie mówiąc o polskich bankach.[…] Dzisiaj od nowa musimy budować polski przemysł, bo inaczej tutaj nie będzie nigdy miejsc pracy. Będziemy zawsze usługodawcami, ale nie chciałbym, żeby Polacy byli służącymi. Na to sobie nie zasłużyliśmy, co więcej, nasze kolejne pokolenia również. Świetnie wykształceni Polacy pracują gdzieś w Anglii, Niemczech. Niestety wykonują te najcięższe prace. To są efekty tych założeń, które przyjęto w 1990 roku. […] Bez dzisiejszych decyzji, bez dzisiejszych rozwiązań ten kraj lepszej przyszłości miał nie będzie.

Posłanka Beata Kempa w swoim wystąpieniu poruszyła problem polityki prorodzinnej rządu, która w jej ocenie godzi w tych najmłodszych i najbardziej bezbronnych: – Dzisiaj z powodu tych nieodpowiedzialnych decyzji cierpią najmłodsi. […] Trudno mi przechodzi przez gardło słowo „premier”, bo jeżeli w blisko 40 milionowym kraju, w środku Europy, 1800 dzieci zabiera się z domów rodzinnych nie z powodu patologii, picia alkoholu, przemocy, ale z powodu biedy, to jest skandal i hańba dla tego rządu. […] Ja się pytam: co zrobiliście, żeby im pomóc?  Drugą ważną kwestią, na którą zwróciła uwagę posłanka Kempa jest proces posyłania sześciolatków do szkoły:  – Tu nie chodzi o dobro dzieci, o to, że mają się dobrze rozwijać. Po prostu potrzeba rok wcześniej rąk do pracy.

Swoją obecność na konwencji zaznaczyła również Młodzieżówka Solidarnej Polski. W przygotowanym przez siebie skeczu przedstawili lokalną rzeczywistość, w humorystycznym stylu odnieśli się do likwidacji sanepidu i placówki straży granicznej.

Zaangażowania partii dla lokalnej polityki nie krył Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro: – Działania na rzecz Powiatu Gorlickiego są na bieżąco podejmowane z inicjatywy pana radnego Pawła Śliwy oraz pana starosty Mirosława Wędrychowicza. Złożyłem w Parlamencie Europejskim poprawkę do głosowanego na najbliższej listopadowej sesji programu transeuropejskiej sieci komunikacyjnej, by środki europejskie były przeznaczone na projekt połączenia drogowego, które przechodziłoby właśnie przez ziemię gorlicką. Byłaby to trasa łącząca Polskę centralną z Litwą, przechodziłaby również prez Słowację i Bułgarię. Jest to pewna szansa, którą trzeba wykorzystać. Niestety nie było żadnego zaangażowania czy woli poparcia dla samorządowców  ze strony rządu, by ta poprawka przeszła. Dlatego teraz prowadzę negocjacje i przekonuję współpracujących ze mną europosłów, by głosowali za tym rozwiązaniem.

Konwencja przerosła moje oczekiwania –  mówi z satysfakcją organizator Konwencji, Paweł Śliwa. Duże zainteresowanie wydarzeniem oznacza, że idee Solidarnej Polski są żywe w społeczeństwie gorlickim, dlatego chcemy działać. Konwencja miała podsumować rok pracy biura Solidarnej Polski w Gorlicach i jak widać, zostaliśmy pozytywnie przyjęci.  Niebawem rozpocznie się kampania  do samorządu i Europarlamentu, dlatego też z pewnością będziemy się spotykać z mieszkańcami, bo taka jest idea Solidarnej Polski – chcemy się spotykać z ludźmi bezpośrednio. Warto również nadmienić, że biuro poselskie jest cały czas otwarte dla wszystkich. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca są dyżury posłów, w każdy czwartek odbywa się mój dyżur jako radnego Sejmiku Wojewódzkiego.  Oprócz tego w ramach naszej działalności udzielamy porad prawnych.

 

fot. Michał Niemaszyk

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy