Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Święto Niepodległości w dwóch wymiarach

Autor: Łukasz Augustyn
"Lokalny Patriotyzm" to słowa, które wielokrotnie padały podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości w Bobowej, a rozpoczęły się w poniedziałek o godzinie czternastej w bobowskim kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych.

Uroczystości 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się od wprowadzenia do kościoła orkiestry dętej z Bobowej, pocztów sztandarowych: OSP ze wszystkich miejscowości gminy Bobowa, szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich, a także ZHP i organizacji politycznych działających na naszym terenie.

Mszę Świętą w intencji ojczyzny oraz poległych w walce za nią koncelebrowało pięciu księży z dekanatu bobowskiego: ks. Józef Pyrek, ks. Piotr Pośliński, ks. Jacek Kupiec, Ks. dr Jan Knutelski na czele z dziekanem ks. Marianem Jedynakiem, który podczas kazania przypomniał bohaterskie czyny naszych przodków. Z kazalnicy padły też słowa zaleceń oraz uwag w stronę społeczeństwa jak i rządzących jak mają postępować w chwilach kryzysowych dla ojczyzny. Ważne aby rządy Polską nie kolidowały z prawem Bożym.

Po błogosławieństwie wszyscy zebrani w kościele, pod kierunkiem orkiestry dętej udali się na dalsze części obchodów do budynku “Koronki”, w której odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Na jej wstępie przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Siedlarz powitał wszystkich przybyłych gości oraz przypomniał wydarzenia historyczne związane ze Świętem Odzyskania Niepodległości.  Tuż po krótkim wprowadzeniu przez przewodniczącego dokonano wręczenia tytułu Honorowego Mieszkańca Gminy Bobowa dla doktora prof. Mariusza Gąsiora, wybitnego doktora kardiologii w klinice kardiologicznej w Zabrzu, pochodzącego i wychowującego się w Bobowej.  Tegoroczny Honorowy Obywatel uczęszczał także do miejscowych szkół, w tym do klas sportowych. Aktu mianowania dr Mariusza Gąsiora w imieniu całej społeczności Gminy Bobowa dokonał burmistrz miasta Bobowej Wacław Ligęza oraz Stanisław Siedlarz, przewodniczący Rady Miejskiej. Tuż po dekoracji, Honorowy Obywatel podziękował za ten zaszczytny dla niego tytuł oraz przytoczył krótką historię z swojego życia, kiedy to jako dziecko a potem młodzieniec spędzał najpiękniejsze dla niego chwile w Bobowej. Podkreślił także, że sukces jaki osiągnął nie byłby możliwy bez wsparcia rodziny.

Po przemówieniu dr Mariusza Gąsiora zademonstrowana została kilkunastu-minutowa prezentacja na temat metod leczenia oraz zastosowania osiągnięć techniki w leczeniu chorych przez Klinikę w Zabrzu.

W czasie Święta Niepodległości głos zabrali także przybyli na uroczystości goście, wśród nich: posłowie na Sejm RP Arkadiusz Mularczyk oraz Andrzej Romanek, radny powiatu gorlickiego Zygmunt Fryczek, który dodatkowo  wręczył profesorowi Mariuszowi Gąsiorowi tytuł nadawany przez Fundację Ekonomi Społecznej dla osób wspierających innych pn. Amicus Minorium.

Na zakończenie obchodów wszyscy zebrani w “Koronce” goście mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej z Siedlisk. Artyści odegrali wiele pieśni patriotycznych oraz ścieżek muzycznych ze znanych polskich produkcji filmowych nawiązujących do okresu walk o niepodległość.

“Kolejny rok to kolejna uroczysta sesja z okazji Święta Niepodległości – skomentował obchody przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej Stanisław Siedlarz.  Zawsze staramy się aby to Święto było nie tylko uczczeniem historii naszego kraju ale również okazją do wręczenia honorowego obywatelstwa gminy i miasta Bobowa. W tym roku wszyscy godnie stwierdzili, że tytuł ten otrzyma prof. Mariusz Gąsior – rodowity bobowianin, który jest dyrektorem do spraw medycznych w śląskiej Klinice Chorób Serca w Zabrzu. Profesor jest znanym naukowcem w Polsce, a którego zasługi są bardzo znaczne. Wielokrotnie udzielał pomocy osobom z terenu Bobowej i okolic, którzy musieli się leczyć w klinice. Sesja z okazji Odzyskania Niepodległości przez Polskę jest również wyrazem zebranych tu polityków, samorządowców, radnych oraz mieszkańców szacunku dla ludzi, którzy walczyli o wolność naszego kraju, o to by była demokracja.”

fot. Michał Niemaszyk

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy