Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Opłatek samorządowców z powiatu gorlickiego

Autor: Mateusz Książkiewicz
Po raz pierwszy od kilku a może nawet kilkunastu lat historii powiatu gorlickiego, w minioną niedzielę 22 grudnia w budynku Dworu Karwacjanów w Gorlicach odbył się Opłatek Samorządowy połączony z wieczorem kolęd. Wśród przybyłych byli m.in. wójtowie, radni miejscy, radni gminni, starosta oraz inne osoby związane z samorządem.

Inicjatorem tego wyjątkowego spotkania był mec. Paweł Śliwa – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego. Na rozesłane przez niego zaproszenia odpowiedziało ponad 100 osób, w tym m.in.: Mirosław Wędrychowicz – starosta powiatu gorlickiego, posłowie na Sejm RP Arkadiusz Mularczyk i Andrzej Romanek, wójtowie – Jerzy Wałęga (Moszczenica), Jan Morańda (Ropa), Kazimierz Krok (Łużna) oraz radna miasta Gorlice Alicja Nowak.

– Dzisiejsza uroczystość warta jest poparcia – powiedział naszemu portalowi wójt Gminy Łużna Kazimierz Krok. Jest to pierwsza taka inicjatywa od lat na terenie Gorlic. Znajdują się tutaj ludzie na różnych stanowiskach, o różnych poglądach politycznych i integrują się zarówno poprzez wspólne śpiewanie kolęd jak i rozmowę na różne tematy.

– Jestem naprawdę bardzo zadowolony, że udało nam się tutaj dziś zebrać w Dworze Karwacjanów – dzieli się wrażeniami na temat opłatka samorządowego Arkadiusz Mularczyk, poseł na Sejm RP. – Przybyło tutaj znamienite grono osób z powiatu gorlickiego. Cieszę się, że możemy się tak integrować. To jest ważne, ponieważ skraca to dystans między nami a to powoduje, że łatwiej się nam rozmawia. Myślę, że w tym dniu, kiedy śpiewamy kolędy odrywamy się od tych spraw bieżących, codziennych i widzimy po drugiej stronie stołu człowieka, który odczuwa to podobnie.

Przy stołach nie zabrakło również lokalnych przedsiębiorców, działaczy społecznych, przedstawicieli mediów oraz ludzi kultury. O strawę dla ciała jak i duszy dbała młodzież z Klubu Młodych Solidarnej Polski na czele z przewodniczącą Magdaleną Bubniak. Przy fortepianie solistom jak i chórkowi wtórował dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gorlicach – Henryk Rąpała.

– Jest to piękny czas, kiedy Chrystus przychodzi do ludzi – komentuje Andrzej Romanek, poseł na Sejm RP. – On nie patrzy na barwy polityczne, na przekonania, nie patrzy też na wady i ułomności człowieka, tylko przychodzi i podaje mu dłoń. Mówi: „Ty jesteś moim przyjacielem”. A przychodzi dlatego, bo Stwórca obiecał człowiekowi, który zgrzeszył, że przyśle swojego Syna po to, by nas zbawił. Ludzie czekali na to zbawcze przyjście Jezusa Chrystusa i to jest ta wielka, piękna tajemnica jak również piękno miłości Boga do człowieka. Gdyby tej miłości nie było, to z całą pewnością Chrystusa na ziemi by nie było i nasza przyszłość niestety nie byłaby tak piękna i kolorowa. A przynajmniej nie mielibyśmy tej nadziei, o której wszyscy mówimy: nadziei zbawienia człowieka, każdego indywidualnie ale też i zbiorczo – zbawienia ludzkości. Dlatego te słowa które wypowiedział mój kolega (o tym, że po drugiej stronie stołu musimy zauważać człowieka – dop. red.) są jak najbardziej aktualne. Liczy się człowiek, bo jakichkolwiek będzie przekonań politycznych, nawet religijnych, bo przecież są też osoby niewierzące. Życzyłbym wszystkim, aby przy tym wigilijnym stole zasiadła ta często długo oczekiwana osoba i cieszyła serca domowników, mieszkańców tego pięknego powiatu gorlickiego radością pojednania. I niech to pojednanie zakróluje w Nowym Roku 2014 i króluje przez następne dziesięciolecia.

Kilka słów o pomyśle samorządowego opłatka mówi także mec. Paweł Śliwa: – Idea ta zrodziła mi się w głowie miesiąc temu. Zadzwoniłem wówczas do starosty gorlickiego i zapytałem, czy w Gorlicach był kiedykolwiek opłatek samorządowy. Odpowiedział, że włodarze z tego terenu nigdy nie pomyśleli o tym, żeby sami się spotkać w tym gronie i przełamać się opłatkiem. Między gminami zdarzają się różne niesnaski i powinny być one w tym czasie przełamane tak, jak ten symboliczny opłatek. Kilka osób nie mogło się pojawić, jak np. wójt Wacław Ligęza, który w tym czasie organizował opłatek na rynku w Bobowej. Niektórzy zaś muszą zobaczyć, że nic nie szkodzi, aby się spotkać w takim gronie, podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia pomyślności i szczęścia w nowym roku. Na koniec chciałem wszystkim złożyć życzenia zdrowych, spokojnych Świąt, by ta Boża Dziecina błogosławiła nam w tym nadchodzącym roku 2014. Oby ten rok był lepszy niż 2013, a na pewno nie gorszy.

W imieniu portalu dziękujemy za zaproszenie na tą jakże piękną niedzielną uroczystość a inicjatorom życzymy wielu sił, łask Bożych oraz by w następnych latach kultywowana była tradycja samorządowego opłatka. Jak widać jest to dobra okazja do wspólnych rozmów.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy