Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Monitoring rzek i dróg powiatowych również u nas

Autor: Paulina Wilczyńska
Mieszkańcy Jankowej oraz inne osoby korzystające z mostu nad rzeką Biała Tarnowska na równi jankowskiej zastanawiają się jakie urządzenie zamontowano przy jednej z poręczy wysłużonej drewnianej przeprawy. Znamy na to pytanie odpowiedź.

Urządzeniem jakie zamontowano do bariery mostu jest czujnik wysokości lustra wody na rzece Biała Tarnowska. Został on zainstalowany jako jeden z elementów nadgranicznego projektu „System monitoringu bezpieczeństwa drogowego i środowiskowego” realizowany przez powiat gorlicki oraz region kraju preszowskiego. Celem systemu jest jest śledzenie stanu wód i nagłej reakcji w stanach powodziowych jak również wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym po obu stronach granicy.

O wspólnych działaniach podjętych przez powiat oraz słowackiego partnera pisaliśmy w artykule Czy projekt monitoringu dróg i rzek coś zmieni?

Od 20 grudnia tamtego roku z racji działania unijnego projektu, funkcjonuje strona internetowa www.monitoring24.powiatgorlicki.pl, gdzie internauci mogą obserwować stan dróg oraz pogody w wersji polskiej lub słowackiej. Na stronie można zobaczyć również obraz z trzynastu kamer na drogach w terenie przygranicznym w powiecie gorlickim i kraju preszowskim oraz stan wód na głównych rzekach. Zawiera ciągle aktualizowany przekaz z kamer z Klimkówki, Ropy, Sękowej, Uścia Gorlickiego i Wysowej Zdroju po stronie polskiej oraz z Becherova, Klusova, Kurova, Michalova, Niżnej Polianki, Obrucnego,  Smilnego i Sverzovego po stronie Słowackiej. W zakładce „monitoring powodziowy” zamieszczono specjalną mapę, wskaźniki i wykresy, gdzie obesrwować można stan wód w rzekach Biała, Ropa, Sękówka w miejscowościach: Jankowa, Ropa, Łosie, Ropica Górna i Gorlice. Strona ma mieć także walor turystyczno-promocyjny, dlatego przewidziano w niej miejsce na aktualności, atrakcje turystyczne, bieżące informacje o imprezach i wydarzeniach na terenie powiatu i te działy będą systematycznie uzupełniane.

Serwis jest jednym z elementów projektu pn. „Budowa systemu monitoringu bezpieczeństwa drogowego i środowiskowego w turystycznym obszarze nadgranicznym powiatu gorlickiego i kraju preszowskiego” współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

źródło:  powiatgorlicki.pl

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy