Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Nowa metoda oszustów – na „pracownika banku”

Autor: Łukasz Augustyn
Świadomość społeczna dotycząca oszustw metodą "na wnuczka" jest bardzo wysoka, niewątpliwie w pomagają liczne apele i ostrzeżenia Policji oraz lokalnych i ogólnopolskich mediów. Oszuści jednak szukają nowych metod co dało się już zaobserwować w naszym terenie a dokładniej Gorlicach. Nowy sposób polega na przedstawianiu się jako pracownik banku.

Po raz pierwszy w regionie oszuści zaatakowali metodą na „pracownika banku”. W ciągu dwóch dni trzykrotnie próbowali oszukać mieszkańców Gorlic. W jednym przypadku starsza kobieta straciła kilkaset złotych. W pozostałych dwóch przypadkach przestępcom nie udało się wypłacić pieniędzy z uwagi na czujną postawę Gorliczan.

Z pierwszą sytuacją mieliśmy do czynienia 10 stycznia br. Do 81-letniej mieszkanki Gorlic zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku i informując o upływającym terminie ważności karty bankomatowej, a tym samym o konieczności jej wymiany. Poinformował również, że w ciągu kilkudziesięciu minut zgłosi się kurier, który odbierze starą kartę, a nowa dostarczona zostanie w ciągu 24 godzin. Kobieta przekazała kartę przybyłemu mężczyźnie, jednak rozsądnie nie podała kodu PIN. To prawdopodobnie uratowało jej oszczędności, gdyż w ciągu kolejnych godzin odnotowano kilkanaście prób podjęcia pieniędzy z jej konta.

Podobna sytuacja miała miejsce następnego dnia wobec 67-latka z Gorlic. Mężczyzna jednak bardzo szybko zwietrzył podstęp i odmawia wydania karty. Informuje, że wymianę przeprowadzi osobiście w placówce. Jak się później okazuje nie ma takiej konieczności, gdyż ważność jego karty upływa dopiero w 2016 roku. Mężczyzna również ocalił swoje oszczędności.

Utratą kilkuset złotych przypłaciła swą nieuwagę 86-letnia kobieta, która po telefonicznej zapowiedzi przyjęła w swoim domu przestępcę podającego się za pracownika banku. Wydała mu kartę bankomatową oraz wypłaciła kwotę niemal 100 złotych w zamian za przyjęcie zlecenia zamknięcia rachunku. Oszust, wykorzystując nieuwagę starszej pani, skradł kilkaset złotych, które przechowywała w domu.

Aby ustrzec się podobnych sytuacji i nie paść ofiarą oszustów – Pamiętaj!

  1. Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  2. Nigdy nie przekazuj pieniędzy ani kart płatniczych osobom, których nie znasz. Przybycie przedstawicieli jakichkolwiek instytucji zawsze możesz wcześniej potwierdzić w instytucji, którą reprezentują, pod oficjalnymi numerami placówek lub infolinii.
  3. Pracownicy banków nie realizują bieżącej obsługi rachunków w domach klientów.
  4. Wymieniana karta płatnicza przeważnie pozostaje w dyspozycji klienta i powinna zostać przez niego zniszczona. Karta zwracana bankowi powinna zostać zniszczona w obecności klienta. Bank nigdy nie żąda podania kodu PIN do kart płatniczych.
  5. Gdy ktoś dzwoni w sprawie wymiany kart płatniczych lub wydania gotówki i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr tel. 997 lub112)!

tekst: Grzegorz Szczepanek (KPP Gorlice)

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy