Obowiązkowa kwalifikacja wojskowa
20 stycznia br. na terenie naszego państwa ogłoszono warunki kwalifikacji wojskowej. Podlegając rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2014 r Wojewoda Małopolski wyznaczył termin od 03 lutego do 30 kwietnia 2014 r.
Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.
Do stawienia się przed komisją zobowiązani są mężczyźni urodzeni w 1995 roku oraz w latach 1990—1994 którzy z różnych powodów nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Obowiązek stawiennictwa dotyczy również osób urodzonych w latach 1993-1994, które ze względu na stan zdrowia zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej lub złożyły wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Rozporządzenie to dotyczy również kobiet urodzonych w latach 1990—1995, posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej czyli takie, które:
-w roku szkolnym lub akademickim 2013/2014 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych
-są studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz.U. Nr 54 poz. 321)
Na komisję mogą się także zgłaszać osoby, które ukończyły 18 lat i chcą ochotniczo pełnić służbę wojskową, a nie mają jeszcze ustalonej kategorii zdolności do służby.
Osoby, które otrzymały wezwanie zobowiązane są zgłosić się w miejscu i terminie określonym w wezwaniu. Jeżeli dana osoba z jakichś przyczyn nie może w danym terminie stawić się przed komisją musi wójtowi lub burmistrzowi przedstawić dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości.
Udając się do Powiatowej Komisji Lekarskiej poborowy powinien zabrać posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
Wojskowemu komendantowi uzupełnień należy dostarczyć aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy, dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub zaświadczenie o posiadanych kwalifikacjach zawodowych.
Osoby, które otrzymają kategorie: ,,A”, ,,B” lub,,D” po upływie 14 dni zostaną automatycznie przeniesione do rezerwy i będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej. Osoby z kategorią ,,E”czyli uznane za całkowicie lub trwale niezdolne do pełnienia czynnej służby wojskowej nie podlegają obowiązkowi mobilizacji w przypadku wojny.
Jeżeli komuś potrzebny jest wpis o uregulowanej sytuacji wojskowej może takowy uzyskać po upływie 14 dni, ale nie jest to konieczne gdyż uregulowanie stosunku do służby wojskowej nastąpi z mocy ustawy.