Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Orszak Trzech Króli w Gorlicach inspiracją dla naszego miasta?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Na zaproszenie radnego sejmiku województwa małopolskiego mec. Pawła Śliwy nasza redakcja wzięła udział w orszaku Trzech Króli jaki miał miejsce 6 stycznia br. w Gorlicach. Świąteczny pochód odbył się w tym mieście po raz pierwszy, być może jest to także dobry pomysł dla Bobowej w przyszłości?

Inicjatorem orszaku był mec. Paweł Śliwa oraz ksiądz Stanisław Ruszel – proboszcz Bazyliki Mniejszej w Gorlicach. Dużym zaangażowaniem wykazała się także Marzena Dziki, która była scenarzystką i reżyserką inscenizacji.

Wielobarwną kolumnę rozpoczynała Gwiazda Betlejemska, za którą podążali na koniach trzej królowie. Byli także pastuszkowie, anioły oraz diabełki. Tłumowi oraz aktorom przygrywała Orkiestra Dęta z Dominikowic. Zwierzęta zostały udostępnione przez ośrodek Stara Cegielnia w Gładyszowie, należący do Włodzimierza Kario. Pomimo, że orszak Trzech Króli odbył się w Gorlicach po raz pierwszy przyciągnął prawdziwie tłumy, wzięło udział kilka tysięcy osób. Takiej ilości niespodziewani się sami organizatorzy, gdyż trasa przewidziana była dla kilkuset mieszkańców. Korowód przeszedł od Bazyliki Mniejszej, ulicą Wróblewskiego do ronda a następnie ul. 3-go Maja, rynek, by powrócić na plac przykościelny.

– Termin na przygotowanie scenariusza był dosyć krótki, więc pojawił się mały dylemat czy angażować się w to przedsięwzięcie – mówi Marzena Dziki, reżyserka oraz scenarzystka orszaku Trzech Króli. Wizja tej inscenizacji nasunęła się sama, niektóre pomysły wpadły mi trakcie tworzenia. Jestem niesamowicie szczęśliwa, że przybyło aż tyle osób. Prawdę mówiąc nie spodziewałam się tego. Wśród zaangażowanych w dzisiejsze uroczystości była spora grupa dziewcząt jak i chłopców z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, obecna była także młodzieżówka Solidarnej Polski, ułani jak i orkiestra.

– Ilość osób jaka przybyła na orszak Trzech Króli przerosła nasze oczekiwania – komentuje wydarzenie mec. Paweł Śliwa, jeden z organizatorów a zarazem radny sejmiku. To co powiedział na sam koniec w bazylice ksiądz proboszcz: „Myśleliśmy, że będzie sto, dwieście, trzysta góra czterysta osób” a okazało się, że było kilka tysięcy. Jest to jest najlepszym wyznacznikiem, że przestrzeń publiczna Gorlic potrzebuje takiej inicjatywy, że ona się sprawdza i na pewno będzie się sprawdzać w przyszłości.  Jakie pomysły na przyszłość to ciężko powiedzieć. Jest to pewnego rodzaju zmierzenie się z własnymi słabościami jak i pomysłem czy możliwy jest do realizacji czy nie. Ten się udał i odbieram to po własnej ocenie jako wielki sukces. Wspólnie z parafią Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach udało się takie przedsięwzięcie wykonać ale nie udało by się bez tych osób, które tutaj były. Przede wszystkim bez tej wspaniałej młodzieży, która uczestniczyła i dała z siebie wszystko. Jestem najbardziej usatysfakcjonowany z tego właśnie, że młodzież się w to zaangażowała – kończy radny.

Widząc jak spora liczba uczestniczyła w ostatnich wydarzeniach zorganizowanych w Bobowej, pomysł z orszakiem może być ciekawą propozycją dla naszych władz.

tekst: Mateusz Książkiewicz / Paulina Wilczyńska
fot.: Mateusz Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy