Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Strażackie podsumowanie 2013 roku – Gmina Bobowa oraz powiat

Autor: Mateusz Książkiewicz
W gminie Bobowa druhowie wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych interweniowali w roku ubiegłym 38  razy, z czego do pożarów 9 razy natomiast do miejscowych zagrożeń 29. Jest to niewielka liczba jeśli weźmie się pod uwagę łączną liczbę zdarzeń w powiecie gorlickim wynoszącą 1057.

Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Gorlicach oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu gorlickiego w 2013 roku interweniowały 1057 razy. Porównując z rokiem poprzednim odnotowano spadek ilości interwencji o 243, który procentowo wynosi 23,93%.

Zdarzenia te można podzielić na  pożary, których było 294 (o 219 mniej niż w 2013 roku – spadek o ponad 42,69%) oraz likwidację miejscowych zagrożeń (tj. wypadków drogowych, budowlanych, chemicznych, ekologicznych, zdarzeń powstałych na wskutek opadów deszczu i śniegu, przyborów wód, silnych wiatrów, likwidacji gniazd szerszeni zagrażających mieszkańcom.) w których strażacy brali udział aż 730 razy. Ilość miejscowych zagrożeń  spadła w porównaniu z rokiem 2012 o 4,47%.

Najwięcej podjętych interwencji w Gminie Bobowa odnotowała OSP w Bobowej – 27 (z czego 9 to pożary a 18 miejscowe zagrożenia). Drugą w kolejności jednostką jest Sędziszowa z ilością 3 działań (2 miejscowe zagrożenia oraz 1 pożar), natomiast trzecią z 2 interwencjami (wyłącznie miejscowymi zagrożeniami) OSP Siedliska. OSP Wilczyska, Stróżna oraz Brzana uczestniczyła po jednym razie w likwidacji miejscowych zagrożeń. Według informacji uzyskanych od PSP w Gorlicach strażacy OSP Jankowa nie wyjeżdżali ani razu.

W roku 2013 strażacy wyjeżdżali aż 32 razy do alarmów fałszywych,  ilość tych wyjazdów wzrosła w porównaniu z rokiem 2012 o 15,62%.  Ogółem w działaniach w 2013 roku uczestniczyło 1709 samochodów pożarniczych PSP i OSP (spadek o 335 zastępów w porównaniu z rokiem ubiegłym,  procentowo to  o 19,60 % mniej pojazdów ratowniczych biorących udział w akcjach). Łącznie we wszystkich akcjach  ratowniczo – gaśniczych wzięło udział 7506 strażaków (spadek o 1836 strażaków procentowo to 24,22% mniej ratowników biorących udział w działaniach ratowniczych). W wyniku pożarów 6 osób zostało rannych, w wypadkach drogowych 4 osoby poniosły śmierć, a 95 osób zostało rannych. Szacunkowa wartość strat w wyniku pożarów wyniosła około 1,2 mln. zł, a w wyniku miejscowych zagrożeń 0,88  mln. zł. Wartość uratowanego mienia oszacowano na ponad 59 mln. zł.

Nawiązując do corocznej tradycji popularyzacji zagadnień szeroko rozumianej ochrony przeciwpożarowej wśród dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych, w miesiącu maju oraz podczas wakacji zorganizowano dni otwartych strażnic dla dzieci i młodzieży z powiatu gorlickiego. Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą w Gorlicach odwiedziło w ramach tych akcji szesnaście zorganizowanych grup tj. łącznie 537 osób.

Prowadzone były również działania w terenie we współpracy z Urzędem Miasta  w Gorlicach – “Piknik integracyjny dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu gorlickiego ze społecznością lokalną” oraz kampania społeczna  “No Promil No Problem” z Miejskim Zespołem Szkół  nr 5 w Gorlicach – „Piknik Rodzinny”, Radą Rejonową PCK „Heepening z okazji 55 lecia krwiodawstwa”  oraz Szkołą Pływania „Delfin” w Gorlicach – „Piknik Delfin”. W  akcjach plenerowych wzięło udział około 900 osób. Prowadzone były również pogadanki upowszechniające ochronę przeciwpożarową, zasady bezpieczeństwa oraz naukę pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach tj: w Miejskim Przedszkolu nr 1 w Gorlicach,  Miejskim Przedszkolu nr 4 w Gorlicach, Szkole Podstawowej w Lipinkach, Zespole Kształcenia Rolniczego w Hańczowej i Akademii Wychowawczo – Edukacyjnej „Kleks” w Gorlicach, w spotkaniach tych wzięło udział 273 osoby. Łącznie w akcjach tych  uczestniczyło 1710 osób.

Komenda PSP w Gorlicach współuczestniczyła w organizacji  turniejów i konkursów między innymi: Turnieju Wiedzy Pożarniczej dla dzieci i młodzieży począwszy od szczebla gminnego aż do szczebla powiatowego. Na uwagę zasługuje fakt, że w rozegranym w Kołobrzegu centralnym finale Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, laureat eliminacji wojewódzkich, reprezentant małopolski i powiatu gorlickiego, Krzysztof Woźniak zajął 5 miejsce, był to największy sukces ucznia z powiatu gorlickiego w historii rozgrywek OTWP.

Strażacy byli również współorganizatorami konkursu plastycznego w ramach XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu!” w którym wyróżnienie na szczeblu ogólnopolskim oraz uznanie Komisji Centralnej Komendanta Głównego PSP zdobyła praca reprezentanta powiatu gorlickiego Pawła Rutki (jedynego przedstawiciela województwa małopolskiego) ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kobylance. W konkursie kalendarzowym pod hasłem „Bezpieczni w każdej sytuacji” laureatką  została uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorlicach uczennica klasy II b Iga Cetnarowska.

W styczniu 2013 roku Komenda Powiatowa PSP w Gorlicach z Zarządem Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach zorganizowała I Bal Strażaków Powiatu Gorlickiego który odbył się w remizie OSP w Krygu. We wrześniu 2013 roku na obiektach sportowych w Moszczenicy odbyły się VII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu powiatu gorlickiego.

W 2013 roku organizowano ćwiczenia taktyczno – bojowe dla jednostek OSP i zmian służbowych JRG połączone z praktycznym sprawdzeniem warunków ewakuacji ludzi, w obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej w tym ćwiczenia powiatowe pod kryptonimem „MAGURA 2013” uczestniczyli w nich strażacy z JRG w Gorlicach, SGRW „Krynica” i GOPR grupa Krynicka, jednostki OSP z (Dominikowic, Kobylanki, Krygu, Ropy, Sękowej, Uścia Gorlickiego, Małastowa, Biecza,  Łużnej). W drugich ćwiczeniach powiatowych pod kryptonimem „EMPOL 2013” uczestniczyli:  strażacy z JRG w Gorlicach oraz jednostek OSP z  (Binarowej, Bobowej, Dominikowic, Klęczan, Kobylanki, Krygu, Łużnej, Moszczenicy, Sękowej, Uścia Gorlickiego, Wójtowej, Zagórzan).

W zakresie działalności szkoleniowej przeprowadzono cykl szkoleń dla strażaków jednostek OSP powiatu gorlickiego przeszkalając łącznie 444 strażaków OSP w tym na kursach:

-szkolenie strażaków ratowników OSP cz. I – 41 strażaków OSP,
-szkolenie strażaków ratowników OSP cz. II – 122 strażaków OSP,
-szkolenie strażaków ratowników kurs jednolity– 92 strażaków OSP,
-szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP – 3 strażaków OSP,
– szkolenie dowódców OSP – 36 strażaków OSP
– szkolenie kierowców operatorów sprzętu 60 druhów.

Statystyki częstotliwości interwencji w 2013r.:
– 1057 interwencji – średnio zdarzenie co około  8,2 h,
– 730 miejscowych zagrożeń – miejscowe zagrożenie co około 12 h,
– 295 pożarów – pożar co około 28 h,
– 32 alarmy fałszywe –  alarm fałszywy co około 11,4 dni.

Dla porównania w 2012r.:
– 1310 interwencji – średnio zdarzenie co około  6,5 h,
– 770 miejscowych zagrożeń – miejscowe zagrożenie co około 11,5 h,
– 513 pożarów – pożar co około 17 h,
– 27 alarmy fałszywe –  alarm fałszywy co około 13,5 dnia.

źródło: PSP Gorlice
fot. ilustracyjne

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy