Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Używki i nadmierna prędkość, czyli główne czynniki tragedii

Autor: Paulina Wilczyńska
W minioną środę (15 stycznia 2014 r.) uczniowie ZSZ w Bobowej spotkali się z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach aspirantem Grzegorzem Szczepankiem, by dowiedzieć się jakie zagrożenia wynikają ze stosowania środków psychoaktywnych oraz zagrożenia w ruchu drogowym spowodowane nadmierną prędkością.

Gorlicka policja od wielu już lat prowadzi tego typu działalność profilaktyczną w szkołach. Staramy się uświadamiać szczególnie tych młodych ludzi o zagrożeniach, które w dzisiejszym świecie są bardzo powszechne ale również uprzedzamy o tym że stając się dorosłymi może rodzić się dla nich odpowiedzialność za siebie jak i za innych. mówi aspirant Grzegorz Szczepanek.

Ostatnimi czasy na terenie naszego powiatu zgłaszane są doniesienia o posiadaniu jak i produkowaniu środków narkotykowych co skutkuje dużą ilością źródeł z dostępnością do środków psychoaktywnych. Większość młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z konsekwencjami związanymi z handlem czy też posiadaniem używek. Jak mówi kodeks karny, osoba, która ukończyła 17 lat odpowiada w pełni prawno – karnie za przestępstwa i inne wykroczenia, czyli sądzona jest jak dorosła osoba i udział rodzica w takim procesie jest niemożliwy. Jedyną a zarazem legalną i dopuszczalną formą stosowania tego typu środków wymienionych w ustawie są wyłącznie cele medyczne i naukowe, jeśli prowadzone są pod nadzorem państwa. Najsurowiej karana jest sprzedaż używek, co zagrożeniem w przypadku posiadania jest 3 lata pozbawienia wolności.

Dopalacze są najbardziej dostępnym środkiem odurzającym na rynku a zarazem niebezpiecznym, ponieważ na tego typu produktach nie podaje się składników. W sprzedawanych, ogólnodostępnych dopalaczach są środki chemiczne i inne składniki o których sam producent nie ma pojęcia. Służby ratownicze po przyjęciu do szpitala osoby u której stwierdzone jest zażywanie środków odurzających, często nie robią z tym nic ponieważ nie wiedzą co dana osoba wzięła i jakie substancje się w niej znajdują. Zadziałanie środkami chemicznymi ze strony lekarzy może spowodować śmierć pacjenta z znajdującymi się w jego organizmie substancjami narkotycznymi, ponieważ nie można zadziałać środkiem chemicznym nie wiedząc jakie składniki znajdowały się w używce. Nikt nie umie reagować na takie mieszanki, gdzie są nieznane składniki produktu odurzającego.

Ktoś powie że palił, próbował, pił i brał wielokrotnie i nic mu się nie stało to niech to nie będzie żadną zasadą ani regułą bo ten dwudziesty raz się uda ale ten kolejny może być ostatnim, dotyczy to dopalaczy jak i środków narkotycznych i właśnie dlatego są one zabronione- mówi aspirant Grzegorz Szczepanek

Po wykładzie o narkotykach i innych używkach aspirant przeszedł do tematu o nadmiernej prędkości i jego skutkami. Nadmierna prędkość jest najczęstszym czynnikiem do wypadków w Polsce. Jak mówi asp.  Grzegorz Szczepanek- „Przez 14 dni tego roku gorliccy policjanci ruchu drogowego nałożyli na kierujących prawie 400 mandatów z czego 85 procent jest za prędkość. Jest to pewien obraz tego jakich mamy kierowców i jak korzystamy z dróg. Wystarczą dwa lub trzy wykroczenia by stracić prawo jazdy”.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy