Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Gdzie była najpiękniejsza Bożonarodzeniowa szopka?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Dzisiaj, 2 lutego br. kościół katolicki obchodzi święto Matki Boskiej Gromnicznej, które kończy bezpośrednio okres Bożego Narodzenia. Czas zatem rozebrać choinki, zaprzestać śpiewania kolęd oraz rozebrać szopki. W naszym reportażu obejrzysz jakie szopki urządzono kościołach w Bobowej, Jankowej oraz św. Mikołaja w Siedliskach.

Współczesne szkopki swoją historię rozpoczynają w czasach kiedy żył św. Franciszek z Asyżu, który wpadł na pomysł by pokazać ludziom miejsce narodzenia Jezusa. Ponieważ ulubionym miejscem do rozmyślań oraz schronieniem świętego była grota w miejscowości Greccio, leżąca na szlaku z Asyżu do Rzymu, pewnego razu polecił św. Franciszek by Jan z Greccio przyprowadził do niej zwierzęta, przygotował żłóbek oraz siano. W noc Bożego Narodzenia do groty zaproszono mieszkańców na pasterkę. Przybyła ponad setka ludzi z pochodniami wysłuchała przy ich świetle kazania św. Franciszka. Zrodziła się w ten sposób idea żłóbka, poniesiona następnie przez Franciszkanów w Świat.

Zapoczątkowany przez Franciszka zwyczaj urządzania żłóbka w okresie Bożego Narodzenia wkrótce stał się popularny w całym Kościele. Z biegiem lat szopka zyskiwała coraz to nowe elementy wystroju, a najwspanialszy jej rozwój przypadł na wiek XVIII. Najpiękniej rozwinęła się we Włoszech i składała się z wielkiej liczby figurek z wosku i terrakoty, ustawianych na tle ruin lub w grocie.

W Polsce zwyczaj ustawiania w kościele figurek wyobrażających scenę narodzenia Dzieciątka Jezus pojawił się w XIII wieku. Najstarsze zachowane w Polsce figury jasełkowe Maryi, Dzieciątka i Józefa pochodzą z 1370 roku. Zostały ufundowane przez księżną Elżbietę Węgierską, siostrę Kazimierza Wielkiego i stanowią najstarszy zabytek tego rodzaju na świecie. Obecnie znajdują się w kościele św. Andrzeja w Krakowie.
Początkowo szopki przygotowywali wyłącznie zakonnicy, z biegiem lat coraz częściej włączały się osoby świeckie. Ustawiano betlejemską stajenkę z rzeźbionymi z drzewna figurami Świętej Rodziny, aniołów i pasterzy. Od święta Trzech Króli dostawiano figurki mędrców niosących w darze mirrę, kadzidło i złoto.

Tradycja urządzania bożonarodzeniowych szopek niezmiennie kultywowana jest również w naszym regionie.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy