Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Konkurs Pieśni Patriotycznej z sukcesami dzieci i młodzieży naszej gminy!

Autor: Mateusz Książkiewicz
W czwartek 20 lutego br. aula Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Gorlicach rozbrzmiewała pieśniami i piosenkami patriotycznymi w wykonaniu uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z powiatu gorlickiego w ramach I Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznych. Wśród uczestników nie zabrakło także reprezentantów Gminy Bobowa.

Na kilka dni przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w PSM I st. Ignacego Jana Paderewskiego odbył się I Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej. Celem konkursu była edukacja obywatelska młodzieży oraz krzewienie wartości patriotycznych. Ważne by młodzi ludzie byli świadomi swej tożsamości i dumni z tego, że są Polakami.

Konkurs został zorganizowany z inicjatywy Barbary Bartuś posłanki na Sejm RP we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I st., IPN Oddział w Krakowie oraz Tomaszem Płatkiem Przewodniczącym Klubu Radnych PiS w Powiecie Gorlickim. 96 piosenek i pieśni patriotycznych zarówno z listy utworów obowiązkowych jak i wybranych przez uczestników zaprezentowanych zostało przez 41 solistów oraz 7 zespołów. Młodzież prezentowała znane pieśni i piosenki patriotyczne, były to zarówno utwory podniosłe i radosne, pełne werwy, a także nostalgii. Dominowały te dobrze znane, śpiewane w okresie I wojny światowej, kojarzone z odzyskiwaniem niepodległości m.in. Marsz I Brygady, Niezwykle poruszające były też wykonania pieśni i piosenek już nie o tematyce wojennej czy wojskowej, ale mające wielką głębię patriotyczną, dotykające problemów współczesnych, mówiące o miłości Ojczyzny, która przenika człowieka, choć i dziś bywa niezwykle trudna i wymagająca. Żeby Polska była Polską, Taki kraj, Ojczyzno ma, Biały Krzyż czy Miejcie nadzieję… – choć nie o wojnie odnoszą się, poruszają do głębi, szczególnie, gdy towarzyszą im wspaniałe wykonania.

Występy oceniało jury w składzie: Przewodniczący komisji konkursowej Henryk Rąpała – Dyrektor PSM I st. w Gorlicach, członkowie: Małgorzata Socha, Robert Gryzik – nauczyciele PSM I st. w Gorlicach, Tomasz Kubala – Dyrektor MDK w Gorlicach, Dariusz Gorajczyk – pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN Oddział w Krakowie, Rafał Boni Boniśniak – Lider, perkusista, kompozytor, aranżer i producent muzyczny zespołu New Day. Honorowym członkiem komisji była Barbara Bartuś Poseł na Sejm RP.

Największe uznanie jurorów zyskali:

Wśród uczestników Szkół Podstawowych
w kategorii soliści komisja postanowiła wyróżnić:
– Małgorzatę Bochniak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Korczynie, którą przygotowała Magdalena Róż
– Kacpra Skrypka ze Szkoły Podstawowej w Hańczowej pod opieką Anny Dyląg.

w kategorii zespół:
I miejsce zdobyli uczniowie Patryk Kołodziej i Jarosław Skrzypek ze Szkoły Podstawowej w Wilczyskach opiekun Ewa Gryzło.

Uczniowie Gimnazjum:

Ponieważ w kategorii solistów zaprezentowali bardzo wysoki poziom, dlatego też jury postanowiło przyznać ex aequo I miejsce:
– Edyta Świgut z Zespołu Szkół w Uściu Gorlickim, podopieczna Anny Dyląg
– Alicja Wachowicz z Zespołu Szkół w Zagórzanach, którą przygotowała Alicja Pyznar.
Wyróżnienie ponadto otrzymali: Krzysztof Baniak, Weronika Kosiba z Zespołu Szkół w Uściu Gorlickim opiekun Anna Dyląg, Justyna Wałęga z Zespołu Szkół w Zagórzanach opiekun Alicja Pyznar.

W kategorii zespół zwyciężyły:
– Ewelina Szela i Ewelina Sokulska z Zespołu Szkół w Szymbarku, których opiekunem był Grzegorz Fiega
Wyróżnione otrzymał:
– Zespół Muzyczny z Zespołu Szkół w Dominikowicach w składzie: Karolina Dziki, Aleksandra Dziki i Julia Syc, opiekun Alina Pabisz,
– Zespół Szkół im. bł. Jana Pawła II w Staszkówce w składzie Anna Łaś, Justyna Łaś, Paweł Wąsowski i Jakub Bochenek pod opieką Piota Burkota
– Zespół Szkolno-Przedszkolny w Binarowej w składzie: Karolina Wantuch, Aleksandra Lenard Magdalena Michalec, Sandra Zwaiła, Paulina Kucharska i Paulina Augustowska wychowankowie Alicji Lignar.

Młodzież Szkół Średnich:

Kategoria solista I miejsce zajął Filip Brach z Zespół Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach opiekun Marek Górski.
Wyróżniona została Zuzanna Maciaszek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej.

W kategorii zespoły zwyciężył:
– Zespół Muzyczny ZSZ w Bobowej w składzie: Arkadiusz Bielat, Tomasz Babicz, Andrzej Kopka, Tomasz Rojek, Paweł Siedlarz, Adrian Chmielowski, Dominik Hekłowski podopieczni Renaty Pękali i Piotra Ptaszkowskiego.

Laureatom i wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy! Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe upominki zawierające publikacje z Sejmu i Senatu RP oraz z Instytutu Pamięci Narodowej, a także zaprojektowane przez Adama Bryłę pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo.  Laureaci konkursu w dniu 28 lutego w GCK podczas uroczystych obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych otrzymają również dyplomy i nagrody książkowe, a nagrodą w kategorii solistów dla zdobywców I miejsca ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych jest wyjazd wraz z opiekunem na dwudniową wycieczkę do Warszawy organizowaną przez Poseł Barbarę Bartuś w czerwcu 2014 r.

W piątek 28 lutego br. o godz. 16.00 laureaci Konkursu wystąpią też w Sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury w Gorlicach przy ul. Michalusa 4.

źródło: biuro prasowe Poseł na Sejm RP Barbary Bartuś

fot. Piotr Ptaszkowski

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy