Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Mosty Starosty 2014 – rozdane

Autor: Joanna Liszka
Już po raz 14-sty wręczone zostały Mosty Starosty - nagrody honorujące wybitnych twórców i działaczy kultury żyjących i tworzących na Ziemi Gorlickiej lub tych, którzy z Ziemią tą czują się w sposób szczególny związani.

Możemy nosić chińskie ciuchy, patrzeć w japońskie telewizory, jeść norweskie łososie ale…. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną… – tymi słowami pisarza Andrzeja Sapkowskiego zwrócił się starosta Wędrychowicz do uczestników spotkania zwracając tym samym uwagę na szczególne znaczenie lokalnego dorobku kulturalnego kulturalnego. Tego roku Kapituła Mostów Starosty pod przewodnictwem starosty Mirosława Wędrychowicza w składzie: Zofia Kamińska, Bogusław Diduch, Zdzisław Tohl i Tadeusz Mikrut wyłoniła 8 laureatów.

Głównym nagrodzonym w powiatowym konkursie został ks. dr Jan Edling, który otrzymał od starosty Mirosława Wędrychowicza statuetkę za wybitne osiągnięcia w ratowaniu i rewitalizacji zabytków kultury narodowej.

Wyróżnienia otrzymali natomiast:
– Tadeusz Bochnia – za szczególnie udane połączenie historii i nowoczesności w dziele promocji rodzinnego miasta Biecza
– Stanisław Bystrowicz – za szczególne osiągnięcia w dziedzinie animacji kultury i promocji walorów turystycznych Ziemi Gorlickiej
– Piotr Czuchta – za konsekwencję i zaangażowanie w dziele zachowania łemkowskiego dziedzictwa kulturowego (wyróżnienie odebrał Stefan Hładyk)
– Henryk Kuś – za całokształt osiągnięć twórczych i pedagogicznych w dziedzinie kultury
– Henryk Rąpała – za ważna inicjatywę na polu międzynarodowej współpracy kulturalnej Polski i Niemiec w dziedzinie muzycznego szkolnictwa artystycznego

Doceniona również została młodzież. Nagrodę dla młodych, obiecujących twórców tzw. Przęsło otrzymał Teatr Wygwizdanego Aktora działający w Młodzieżowym Domu Kultury w Gorlicach pod kierunkiem Dominiki Kublali za znaczące osiągnięcia w ogólnopolskich konkursach teatralnych i promocji kultury żywego słowa wśród młodzieży. Natomiast nominację do Przęsła, otrzymał Michał Gryga  za próbę nowatorskiej ekspresji historycznej z zastosowaniem środków multimedialnych.

Gratulacje dla laureatów przekazali: poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda oraz burmistrz Gorlic Witold Kochan. Uroczystą galę w Dworze Karwacjanów w Gorlicach uświetnił koncert Haliny i Włodzimierza Promińskich na skrzypce i fortepian, którzy wykonali Sonatine Op. 100 G-dur Antoniego Dvoraka.

Nagroda Mosty Starosty w formie statuetki symbolizującej most została zaprojektowana przez Zdzisława Tohla.  W sumie w latach 2001- 2013 roku, starostowie gorliccy uhonorowali tym prestiżowym wyróżnieniem 83 osoby. Od 2011 roku przyznawane jest także „Przęsło” dla młodych, zdolnych twórców i animatorów kultury.

źródło/foto SP w Gorlicach

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy