Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Lekarz, harcerz oraz dogoterapeuta nagordzonymi Pro Publico Bono

Autor: Mateusz Książkiewicz
Marta Przewor, Jan Ryzner i Anna Cetnarowicz oto laureaci tegorocznej szóstej już edycji nagrody przewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego Pro Publico Bono. Gala wręczenia statuetki oraz dwóch wyróżnień przez przewodniczącego Rady Marka Bugno miała miejsce w Kasztelu w Szymbarku.

Wśród osób nominowanych były także: Janina Kokoszka-Paszkot i Monika Szyca-Ligęza. Gości przywitał Marek Bugno słowami Matki Teresy z Kalkuty: „Spałam i śniłam, że życie jest samą przyjemnością. Obudziłam się i spostrzegłam, że życie jest służbą na rzecz innych. Służyłam i zobaczyłam, że służba jest przyjemnością.” Po raz szósty mam zaszczyt powitać Państwa na uroczystości wręczenia nagrody „PRO PUBLICO BONO”.  Po raz kolejny pragniemy właśnie w ten sposób oddać hołd i wyrazić nasze uznanie dla osób, których życie i praca to ustawiczna służba dla innych ludzi. Chcemy wspólnie dziękować społecznikom  powiatu gorlickiego, którzy przez swoją codzienną pracę, przez dawanie swojej wiedzy, a także sił i czasu służą osobom potrzebującym i robią to z przyjemnością…”

Jak co roku laureatów wyłania Kapituła w składzie: przewodniczący Marek Bugno oraz członkowie: Zofia Kamińska, Mirosław Wędrychowicz, Karol Górski, Karol Tenerowicz, Bogusław Lenard i Tomasz Płatek.

Widownie zaszczycili również m.in.: radny Sejmiku Województwa Małopolskigo Paweł Śliwa, przedstawiciel senatora Stanisława Koguta, który obdarował nominowanych pamiątkowymi albumami, starosta Mirosław Wedrychowicz, wicestarosta Karol Górski, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisław Tohl oraz liczna grupa harcerzy.

Decyzją kapituły statuetkę Pro Publico Bono 2014 z rąk przewodniczącego Marka Bugno otrzymała lek. med. Marta Przewor za zaangażowanie w dzieło wspierania rodzin, dzieci i seniorów, za krzewienie prospołecznych postaw, za niesienie pomocy potrzebującym i chorym, za piękny przykład służby na rzecz drugiego człowieka. Latem można ją spotkać na koloni, jesienią  na  ognisku, zabawie andrzejkowej. Zimą  na opłatku wigilijnym, a wiosną na świątecznym poczęstunku. Cały rok jest świętym Mikołajem – niestrudzenie, od wielu lat, bez względu na porę roku, niesie pomoc i wsparcie rodzinom wielodzietnym, dysfunkcyjnym, czy w trudnej sytuacji materialnej. Szczególną troską i opieka otacza dzieci. Marta Przewor nieprzerwanie od 20 lat, jako prezes Stowarzyszenia  Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej – Koło przy Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach, organizuje kolonie letnie dla dzieci z powiatu gorlickiego, a nawet z Ukrainy.

Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Marek Bugno wręczył także dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je:

– Jan Rezner za dawaną życiem lekcję prawdziwego, codziennego patriotyzmu, za troskę o pamięć przeszłości,  za krzewienie wśród dzieci i młodzieży harcerskich ideałów, za działalność dla dobra wspólnego. „Kiedy ranne wstają zorze to się budzą gołębiorze. Wstawaj Franek, wstawaj Stachu jakiś obcy jest na dachu” – tymi słowami od wielu lat rozpoczyna swój dzień druh Jan Ryzner. Do harcerstwa wstąpił jeszcze przed II wojną światową. Jest najstarszym czynnym harcerzem gorlickiego Hufca ZHP. Uczy kolejne pokolenia dzieci i młodzieży oraz nas dorosłych prawdziwego, codziennego patriotyzmu, biorąc zawsze czynny udział w uroczystościach patriotycznych w pełnym harceskim umundurowaniu. Jan Ryzner to także wielki miłośnik i hodowca gołębi pocztowych, a jego 50 gołębi można obserwować w czwartki i niedziele, gdy odbywają loty nad Gorlicami.

– Anna Cetnarowicz za innowacyjne i niekonwencjonalne formy aktywizacji osób niepełnosprawnych, za propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywną obecność w akcjach charytatywnych. Anna Cetnarowicz kocha ludzi i zwierzęta i tą miłość zaszczepia z dobrym skutkiem innym. Prowadzi nieustanny dialog na cztery łapy, na uśmiechnięte dziecięce buzie,  z zachwytem patrzące oczy niepełnosprawnych i niedowierzanie dorosłych. Ze swoimi siberianami jest wszędzie – na Marszu Żonkilowym, Orkiestrze Świątecznej Pomocy, Dniach Dawcy Szpiku, Walentynkach, biegach, rajdach, festynach, w świetlicach, przedszkolach.

Były oczywiście gratulacje, kwiaty i gromkie brawa dla laureatów i nominowanych, a w wiosenny klimat radosno-miłosny uczestników gali wprowadzili młodzi i troszkę starsi artyści z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach: Bogusław Diduch, Tomasz Kubala, Rafał „Boni” Boniśniak, Mirosław Bogoń, Stanisław Gurba, Klaudia Gąsior, Paulina Bis, Jarek Rurka i Damian Bis.

źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
fot. Mateusz Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy