Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Prestiżowy tytuł Edukacyjna Gmina Małopolski. Nagrodą film o Bobowej

Autor: Mateusz Książkiewicz
Dzięki internautom i koronczarkom gmina Bobowa uzyskała tytuł Edukacyjna Gmina Małopolski, konkursu zorganizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie oraz Gazetę Krakowską. Uroczysta gala wręczenia nagród z udziałem burmistrza oraz delegacji w Bobowej odbyła się 27 marca w Krakowie na Wawelu.

Gmina Bobowa otrzymany tytuł Edukacyjna Gmina Małopolski za organizację Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej. Drugie miejsce ex aequo zajęły gminy: Klucze za II Piknik Historyczny Jura 1914 oraz Skrzyszów za przedsięwzięcie Mały Uniwersytet Skrzyszowski. Natomiast tytuł Edukacyjnego Powiatu Małopolski 2013 otrzymał powiat krakowski. Oficjalne ogłoszenie wyników i rozdanie nagród laureatom odbyło się 27 marca na Wawelu podczas Gali „Rozwiń swoją gminę”.

Nagrodą w konkursie dla zdobywcy pierwszego miejsca, czyli naszej Gminy będzie realizacja oraz emisja filmu promującego Bobową na antenie TVP Kraków. Dodatkowo samorząd będzie mógł używać loga Edukacyjna Gmina Małopolski. Warto przypomnieć, że laureatem poprzedniej edycji plebiscytu była Gazeta Krakowska.

Plebiscyt „Edukacyjna Gmina Małopolski” organizowany jest przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wspólnie z „Gazetą Krakowską”. Jego zadaniem jest promowanie gmin wiejskich i wiejsko – miejskich Małopolski, które, organizując ciekawe przedsięwzięcia edukacyjne, najaktywniej w regionie wspierają uczenie się przez całe życie swoich mieszkańców. Plebiscyt z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy chociażby fakt, że na wszystkich 9 kandydatów do tytułu Edukacyjnej Gminy Małopolski 2013 oddano prawie 100 tys. głosów, podczas gdy rok temu na 15 kandydatów oddano w sumie 32 tys. głosów.

Zebrani na Wawelu mogli w czasie gali zobaczyć jak wykonywane są koronki przez trzy pokolenia koronczarek były bowiem uczennice ze placówek na terenie gminy Bobowa, instruktorki koronczarstwa Ewa Szpila, Monika Madej a także jedna z najbardziej zasłużonych koronczarek dla Bobowej Józefa Myśliwiec. Kilka osób spróbowało także  swoich sił w posługiwaniu się klockami i dzierganiu tych pięknych arcydzieł. Wśród nich był Roman Ciepiela, wicemarszałek województwa małopolskiego:

– Wykonywanie koronek to bardzo trudne zajęcie. Niestety drżą mi ręce, a tu trzeba opanować emocje. Ciszę się natomiast, że tutaj w sercu małopolski na Wawelu mogły zaprezentować i pokazać dziewczynki, które już od najmłodszych lat uczone są tej pięknej bobowskiej tradycji. Należą się brawa za odwoływanie się i ciągłe kultywowanie tych bardzo cennych dla naszej kultury umiejętności jakimi jest koronczarstwo.

Pomoc otrzymują Ci, którzy posiadają umiejętności i są zdeterminowani. Tego nie brakuje w Gminie Bobowa, stąd pomoc na działania kulturalne płynie z Mecenatu Małopolski jak również innych programów realizowanych przez nasze województwo. Co jakiś czas dostaję od Pana Burmistrza Wacława Ligęzy pewne zasoby koronkowe, którymi obdarowujemy szczególnie zagranicznych gości chwaląc się koronką, Bobową i tym, że sztuka ta jest nadal kultywowana.

Wystarczy także stanąć na bobowskim rynku by zobaczyć jak pięknie dziś to miasto wygląda. Niewątpliwie składa się na to ogromna praca, zabiegi oraz chęć podnoszenia walorów przez samorząd jak i mieszkańców Bobowej – kończy marszałek.

Staramy się by o Bobowej wiedziano jak i słyszano jak najwięcej – komentuje Wacław Ligęza Burmistrz Miasta i Gminy Bobowa. Jest to zasługa mieszkańców oraz tych osób, które angażują się w różnego rodzaju przedsięwzięcia. Są to także wszystkie osoby które trudnią się wyrabianiem koronki klockowej, które zajmują się sprawami związanymi z organizacją Międzynarodowych Festiwali Koronki Klockowej, Stowarzyszenie Twórczości Regionalnych, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa oraz w dużej mierze pracownicy Urzędu Miejskiego, którzy chętnie wykonują pewne czynności przynoszące konkretne efekty. W tym wypadku zaangażowanie powyższych osób i instytucji pozwoliło naszej Gminie uzyskać tytuł Edukacyjna Gmina Małopolski a tym samym wygrać ten nie łatwy plebiscyt, konkurs. Koronczarki bardzo ładnie zaprezentowały się tutaj w Krakowie, na Wawelu. Miejscu szczególnym, najbardziej godnym jeśli można by tak było to najlepiej określić. Są przecież tutaj pochowani nasi wspaniali bobowianie, jak choćby Biskup Łętowski pełniący na Wawelu funkcję biskupa. Zabiegamy aby nie tylko w jednym obszarze gmina Bobowa mogła zaistnieć, bowiem wykazujemy się także w zadaniach inwestycyjnych, majątkowych. W ciągu ostatnich 5 lat osiągnęły one coroczny pułap w wysokości około 11,5 miliona złotych. A na pewno jeszcze wiele planowanych inwestycji upiększy i uatrakcyjni nasze miasto – podsumowuje burmistrz.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy