Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej na wagę złota?!

Autor: Łukasz Augustyn
Wszystko za sprawą zbiórki krwi jaką szkolne koło Honorowych Dawców Krwi ZSZ Bobowa zorganizowało w minioną środę, 26 marca br. już po raz piąty. W akcję oddawania krwi włączyło się około pięćdziesięciu uczniów, nauczycieli oraz osób z zewnątrz, a każda z nich biorąc udział chce uratować życie innego człowieka.

Możliwość oddania krwi była możliwa dzięki pracownikom Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddział w Gorlicach, którzy we środę 26 marca od godziny 8 na hali sportowej ZSZ w Bobowej zainstalowali potrzebną do tego celu aparaturę. Każdy z chętnych osób mogła oddać 450ml krwi. Szacuje się, że w tym dniu zebrano około 20litrów życiodajnego płynu.

– Dziś po raz pierwszy oddaję krew, już od dłuższego czasu chciałem to uczynić, lecz dopiero teraz mogłem to uczynić kończąc osiemnaście lat. Dla mnie oddanie krwi to żadna strata, a na pewno może się to przydać komuś innemu ratując życie – komentuje Tomasz Babicz jeden z uczniów ZSZ w Bobowej.

Nim pobrano krew, każdy musiał przejść obowiązkowe badania stwierdzające stan zdrowia. Biorący dawcy, w zamian za swój dar otrzymywali stosowną pieczątkę do legitymacji HDK oraz zestaw regeneracyjny w postaci kilku czekolad, herbaty, kawy, soczku oraz innych produktów spożywczych. Jednak dla uczniów nie były ważne materialne i smaczne paczuszki ale to, że mogą pomóc komuś kto tej krwi potrzebuje.

 – Już drugi raz krew, czynię to by nieść pomoc drugiemu człowiekowi – mówi Arek Tabiś, uczeń ZSZ. W sytuacjach wypadkowych krew jest bardzo potrzebna i nigdy nie wiadomo czy my sami nie będziemy jej potrzebować. Wśród znajomych nadal panuje strach przed widokiem igły. Mówią, że aż ciarek po plecach dostają lecz warto wiedzieć, że oprócz wkłucia sam proces oddawania krwi jest bezbolesny. Czasami 5-10 minut i po wszystkim – a ten czas może być dla kogoś wybawieniem.

O to kto może zostać dawcą zapytaliśmy Renaty Śliwy, pracownika RCKiK oddział Gorlice: – Osoby chcące oddać krew muszą być zdrowe, na nic się nie leczyć. Po rejestracji sprawdzamy poziom hemoglobiny czy nie ma jakieś anemii. Krwiodawca wypełnia również stosowną ankietę, gdzie musi odpowiedzieć na szereg pytań a następnie udaje się na badanie lekarskie gdzie przeprowadzany jest wywiad oraz sprawdzana jest ankieta. Jeżeli na tym etapie lekarz dopatrzyłby się jakiś niepokojących rzeczy może po prostu nie dopuścić krwiodawcy do dalszego etapu. Jeżeli osoba przejdzie pomyślnie proces weryfikacji stanu zdrowia poddawana jest poborowi krwi, sam proces trwa ok. kilku minut w zależności od uwarunkować predyspozycyjnych dawców. Dla jednych jest to szybki proces, dla innych ciut dłuższy. Ale musimy się zmieścić mniej więcej do dwunastu minut. Za każdym razem oddawany jest pakiet 450 ml krwi i to nie ważne czy to jest osoba, która przyszła pierwszy raz czy kolejny.” 

„ Akcje w naszej szkole przeprowadzamy już od około pięciu lat – powiedziała naszemu portalowi Renata Roszak, inicjatorka szkolnego koła HDK przy ZSZ w Bobowej, jednocześnie nauczycielka geografii i biologii. Raz do roku przybywa do nas ekipa z Gorlickiego Oddziału Krwiodawca, natomiast drugi raz odbywa się w jesieni, gdy wraz z uczniami udajemy się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddział w Gorlicach w celu oddania krwi. Ponadto w pozostałej części roku uczniowie sami w własnym zakresie oddają krew w szpitalu w Gorlicach lub podczas akcji w ościennych miejscowościach. Trzeba powiedzieć, że młodzież bardzo chętnie bierze udział w tej akcji. Z roku na rok odnotowujemy coraz większa ilość zainteresowanych oddaniem krwi uczniów. Za taki stan rzeczy na pewno odpowiedzialna jest chęć pomocy jak i również unikatowa miła atmosfera, która łączy wszystkich w jednym celu. Coraz więcej chętnych jest też za sprawą mediów lokalnych jak i ogólnopolskich, które promują oddawanie krwi czy też szpiku.
Przeważnie podczas jednorazowej akcji krew oddaje ponad czterdziestu uczestników, dziś mamy zapisanych czterdzieści siedem osób. Szacujemy, że będzie to ponad 20 l krwi a gdy weźmiemy pod uwagę już pięć lat działalności to zostało już oddane ponad 100 litrów krwi. Uczniowie, którzy przystępują do akcji oddawania krwi kilkukrotnie są premiowani podwyższeniem oceny z zachowania. Oprócz tego osoby znające proces oddawania krwi i związanych z tym procedurami podczas pytań na lekcji biologii mogą uzyskać wyższą ocenę. 

fot. Michał Niemaszyk

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy