Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Zmagania uczniów w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

Autor: Mateusz Książkiewicz
Jak co roku w Stróżnej odbył się we wtorek 18 marca br. Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. W konkursowe szranki przystąpiło 20 uczniów z 8 szkół znajdujących się na terenie gminy Bobowa.

Nad poprawnością przebiegu konkursu czuwał st. kpt. Piotr Migacz z wydziału ds. operacyjno-szkoleniowych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach, Stanisław Siedlarz przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej, Włodzimierz Mucha komendant Gminny OSP, Tomasz Tarasek prezes Gminnego Zarządu OSP RP w Bobowej oraz specjalnie przybyły na to wydarzenie Wacław Ligęza burmistrz miasta i gminy Bobowa.

Przybyłych uczniów, opiekunów oraz gości powitał dyrektor Andrzej Płaziński, który wyraził swą radość z faktu iż szkoła w Stróżnej po raz kolejny może być gospodarzem turnieju. Uczniowie rozwiązywali test jednokrotnego wyboru w dwóch kategoriach wiekowych szkoły podstawowe i osobno gimnazjum. Pytania o wysokim poziomie trudności zostały dostarczone przez delegata PSP Gorlice. Ponieważ czworo z uczestników uzyskało taką samą liczbę punktów zdecydowano się na dogrywkę, w której uczniowie odpowiadali ustnie.

– Na pewno efektem tego typu konkursów jest to, że w roku bieżącym ponad 20 młodych osób zapisało się i zostało przyjętych do Ochotniczych Straży Pożarnych w różnych jednostkach naszej gminy – mówi z satysfakcją Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. To duża liczba zważywszy, że dzisiaj mało ludzi chce się angażować społecznie. Dodatkowo turniej taki przybliża tematykę wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej, postępowania, wiedzy teoretycznej oraz praktycznej czego dzisiaj przykładem był pokaz funkcjonowania sprzętu który znajduje się na wyposażenia jednostek. Jest to nie zwykle cenne dlatego należy pochwalić osoby zaangażowane w organizacje tej inicjatywy i oby miała swoją kontynuacje w latach następnych.

Po testach uczniowie wzięli udział w prezentacji sprzętu wozu technicznego OSP Bobowa, m.in. narzędzi hydraulicznych jakie używane są przy wypadkach drogowych. Druhowie z Bobowej chętnie odpowiadali także na pytania dzieci i młodzieży.

Ostatecznie tabela wyników prezentowała się następująco:
Szkoły Podstawowe:
1 miejsce – Katarzyna Kloc (Brzana)
2 miejsce – Szymon Pękala (Wilczyska)
3 miejsce – Dominik Kasprzyk (Jankowa)
4 miejsce – Julia Szura (Siedliska)
5 miejsce – Nicola Mól (Brzana)
6 miejsce – Magdalena Nowak (Jankowa)
ex aequo – Danuta Nowak (Stróżna)
7 miejsce – Elżbieta Fryczek (Siedliska)
ex aequo – Dominika Warzecha (Siedliska)
8 miejsce – Dawid Gryzło (Bobowa)
ex aequo – Robert Kruczek (Sędziszowa)
9 miejsce – Karolina Kuk (Wilczyska)
ex aequo – Szymon Kędzierski (Bobowa)
10 miejsce – Bartłomiej Semla (Sędziszowa)

Gimnazja:
1 miejsce – Adrian Myśliwiec (Brzana)
2 miejsce – Joanna Szczerba (Siedliska)
3 miejsce – Grzegorz Chmura (Bobowa)
ex aequo – Jacek Bulanda (Brzana)
4 miejsce – Paulina Lisik (Siedliska)
5 miejsce – Adrian Czerwień (Bobowa)

Drużynowo najlepszą szkołą w obu kategoriach wiekowych okazała się Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum w Brzanie. Każdy z uczestników otrzymał nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Bobowej oraz Bank Spółdzielczy w Bobowej. Najlepsi uczniowie Katarzyna Kloc oraz Adrian Myśliwiec wezmą udział w etapie powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Miłą niespodzianką były wręczone podziękowania od organizatorów dla przybyłych gości.

– Odbywający się w Stróżnej etap gminy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej traktujemy jako sztandarowe wydarzenia w życiu naszej placówki – mówi prezes Gminnego Zarządu OSP RP w Bobowej Tomasz Tarasek, jednoczenie nauczyciel w Stróżnej. Jako co roczni organizatorzy mamy niesamowitą wprawę w przygotowaniu konkursu i gościnie szkół z terenu gminy Bobowa. Cieszymy się, że pytania są coraz trudniejsze gdyż na etapie powiatowym czy wojewódzkim rywalizacja jest bardzo wysoka i zacięta. Być może dzisiaj uczestnicy zdobywają mniej punktów jednak przed kolejnym etapem wiedzą, że nie ma przelewek i trzeba popracować. W tym roku zaprosiliśmy także druhów strażaków z OSP Bobowa, którzy wywołali zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży prezentowanym sprzętem hydraulicznym. Ważne jest bowiem aby uczestnicy posiadali nie tylko wiedzę teoretyczną ale również praktyczną, na przykład jak wygląda dany sprzęt.

fot. Mateusz Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy