Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

„Skubanie Pierza” zespołu Koronka rozpoczeło Pogórzańskie Gody

Autor: Mateusz Książkiewicz
Wczoraj 25 kwietnia w samo południe wystartował VI Małopolski Przegląd Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”, którego jednym z organizatorów jest Małopolskie Centrum Kultury Sokół. Do serca gminy Łużna - Gminnego Ośrodka Kultury przybyły zespoły ludowe z całej Małopolski.

Dzisiaj ostatni dzień konkursowych zmagań którego podsumowaniem będzie ogłoszenie wyników przeglądu oraz wręczenie nagród. Koniecznie odwiedźcie salę GOK w Łużnej.

– W tym roku przyjechaliśmy z przedstawieniem o obrzędzie ludowym z okolic Jankowej Skubanie Pierza – mówi Celina Job, kierownik i opiekun zespołu regionalnego z Bobowej. Jest przede wszystkim mnóstwo zabawy, uciechy a przy okazji skubanie pierza. Ludzie się spotykają, tańczą, śpiewają. Dawniej kiedy jeszcze nie było telewizorów była to swoista forma zabawy dla przyjaciół, rodziny. Na scenie wystąpiło 30 aktorów, najczęściej z terenów gminy Bobowa. Próby zespołu Koronka odbywają się w Sali Koronka przy bobowskim rynku co tydzień w piątek, jeśli miałby ktoś ochotę spróbować swoich sił serdecznie zapraszamy.

Historia zespołu Koronka sięga roku 1952 kiedy to grupa o takiej samej nazwie powstała przy tworzącej się właśnie Spółdzielni Rękodzieła „Koronka” w Bobowej. Kilka dziesięcioleci zespół był jednym ze sztandarowych zespołów regionalnych Cepelii, która reprezentowała w kraju i zagranicą. W 1990 zespół zaprzestał działalności, jednak został reaktywowany przez pracowników Centrum Kultury w 2002 roku. Ważnym nazwiskiem w historii powstania zespołu jest nazwisko Jerzego Kurcaba. Grupę tworzy kilka pokoleń. „Koronka” ma na swoim koncie m.in. Brązowe Żywieckie Serce, wyróżnieni na Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem oraz trzecie miejsce tutaj w Łużnej dwa lata temu.

Wśród przybyłych gości podczas pierwszego dnia byli m.in.: starosta powiatu gorlickiego Mirosław Wędrychowicz, dyrektor MCK Sokół Antoni Malczak oraz wójt gminy Łużna Kazimierz Krok. Przegląd poprowadził nie zmiennie już od kilku lat Bogdan Krok, były dyrektor CKiP Gminy Bobowa.

– Bardzo się cieszę, że tak poważny partner merytoryczny jakim jest MCK Sokół z współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łużnej już przy szóstym przeglądzie – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz. Cieszyć się należy również z tego że sala jest tutaj pełna, byłem bardzo zdziwiony i optymistycznie zszokowany, że taka ilości młodzieży i dzieci była obecna, w 99 procentach zapewnił to miejscowy Zespół Szkół. Tak naprawdę ten przegląd buduje dobrą przyszłość, która opiera się na historii związanej z dziedzictwem kultury ludowej. A to przecież z niej wyrosła ta kultura najwyższa w Polsce i Europie. Wiele wartości przekazywanych tutaj dzisiaj jest związana z wiarą, patriotyzmem. Bardzo serdecznie dziękuje i gratuluję wójtowi tego przedsięwzięcia. Życzę także by ta formuła została utrzymana, a ranga konkursu z wojewódzkiego być może stała się ogólnopolska. W zespołach widzimy obecność radnych i samorządowców, przodują tutaj grupy z gminy Łużna i Bobowa. Wiem, że w Bobowej właśnie jest nawet cel by za rok wciągnąć do zespołu niezwykle uzdolnionego pod wieloma względami ale także pod kątem wokalnym pana burmistrza Wacława Ligęza. Spodziewam się, że w przyszłym roku jest szansa by burmistrz Bobowej pojawił się tutaj na deskach tej sceny, czego serdecznie życzę i zachęcam.

Do zmagań konkursowych stanęły dzisiaj zespoły takie jak:

 1. Zespół Regionalny NAWOJOWIACY z Nawojowej prezentujący DOŻYNKI DWORSKIE
 2. Zespół Regionalny ROŻNOWSKA DOLINA z Rożnowa prezentujący ANDRZEJKI
 3. Zespół Regionalny KORONKA z Bobowej prezentujący SKUBANIE PIERZA
 4. Koło Gospodyń Wiejskich z Lubnia prezentujący OGRABEK Z BABSKIMI SFARAMI
 5. Zespół Regionalny SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic prezentujący ROZDZIAŁ OWIEC NA ŚW. MICHAŁA
 6. Zespół Regionalny TOPORZANIE z Tenczyna prezentujący WESELE TENCZYŃSKIE
 7. Zespół Regionalny MSZALNICZANIE z Mszalnicy prezentujący ZMÓWINY

jutro natomiast na łużniańskich deskach zaprezentują się:

 1. Zespół Regionalny JUZYNA z Zawoi prezentujący PALENIE SOBÓTKI
 2. Koło Gospodyń Wiejskich DULOWIACY z Dulowej prezentujący SUZOJE W KUSY WTOREK
 3. Zespół Regionalny OTFINOWIANIE z Otfinowa prezentacyjny EJ SOBÓTKO, SOBÓTECZKO
 4. Zespół Regionalny WATRA z Czarnego Dunajca prezentujący RAFANIE LNU
 5. Zespół Regionalny PORĄBCOKI z Porąbki Uszewskiej prezentujący BOŚ SIE JESCE NIE WYDAŁA

Gościnnie wystąpią także: Muzyka Ludowa z Łużnej, „ZIYNĆ NA WÓLO” – spektakl w wykonaniu Orawskiej Grupy Teatralnej z Jabłonki i Chyżnego,  Muzyka Zespołu Regionalnego „WATRA” z Czarnego Dunajca, Muzyka „WOLORZE” z Lipnicy Wielkiej na Orawie.

Autorem programu przygotowanego na występ Koronki podczas Pogórzańskich Godów był Bogdan Krok oraz Celina Job. Opracowaniem muzycznym zajął się Zbigniew Bogusz.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy