Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Pielgrzymka strażaków szlakiem św. Jana Pawła II (FILM)

11.06.2014 Autor: Daniel Malski
Wczesnym rankiem 8 czerwca 2014 roku z Bobowej i okolic wyruszyły lekkie samochody bojowe oraz druhowie na swych motorach w kierunku Zakopanego, gdzie start swój miała X Samochodowa Pielgrzymka Strażaków oraz IV Pielgrzymka Motocyklowa Drogą Papieską.

Miejscem zbiórki zebranych z całego województwa samochodów strażackich oraz motocykli było Sanktuarium Maryjne na zakopiańskich Krzeptówkach. Dalej kolumna pojazdów podróżowała szlakiem, którym podążał św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Polsce w 1997 roku, aż do Nowego Targu.

Trasa wiodła pątników przez malownicze miejscowości takie jak Kościelisko, Ząb, Bustryk, Sierockie, Bańską Wyżną, Bańską Niżną, Szaflary, Maruszynę. Druhny i druhowie dotarli do Ludźmierza, aby stąd udać się do Nowego Targu.

Tuż po godzinie 12:00 pielgrzymkowy kordon dotarł na płytę nowotarskiego rynku przywożąc figurę Matki Boskiej Ludźmierskiej i relikwie świętych: Jana Pawła II i Floriana. Wszyscy strażacy zostali powitani, a ich auta poświęcone. Następnym punktem wędrówki górskim szlakiem była Msza Święta dziękczynna za kanonizację Papieża Polaka. Podczas uroczystości najbardziej zasłużonym druhom wręczono odznaczenia i nominacje.

Tegoroczna pielgrzymka cieszyła się dużym zainteresowaniem o czym świadczyć może liczba strażaków zgromadzonych na rynku, która sięgała blisko tysiąca. Razem z nimi w drogę ruszyła ponad setka samochodów pożarniczych i niezliczona rzesza motocykli. W pątniczy szlak udało się też wiele znanych osób ze środowiska strażackiego. Znaleźli się wśród nich: st. bryg. Józef Galica – zastępca Małopolskiego Komendanta Straży Pożarnej, mł. bryg. Mariusz Łaciakkomendant powiatowy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, druh Jan Kuczkowicz – prezes Zarządu Powiatowego OSP RP, a także parlamentarzyści.

Udało się nam zorganizować wyjazd na X Pielgrzymkę Samochodową szlakiem Jana Pawła II z Zakopanego przez Ludźmierz do Nowego Targu – mówi z wielkim zachwytem Tomasz Tarasek, Prezes Zarządu Gminnego OSP RP w Bobowej. – Z powiatu gorlickiego wyjechało ponad 60 strażaków, 8 samochodów lekkich i 14 motocykli. Wrażenia fantastyczne, bardzo piękna trasa z widokami na góry. Przejechaliśmy przez Gubałówkę, dalej  przez tak zwany Ząb do Nowego Targu. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że z powiatu gorlickiego mogło być aż tyle osób, tylu druhów i na pewno w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej. – kończy.

Z powiatu Gorlickiego oprócz druhów z Wilczysk, Bobowej oraz Sędziszowej byli obecni przedstawiciele jednostek OSP Moszczenica, OSP Biesna, OSP Łużna, OSP Ropa, OSP Kryg, OSP Klęczany. Wśród motocyklistów byli także reprezentanci OSP Szymbark. Gminę Bobowa dumnie reprezentowali na motorach burmistrz Bobowej Wacław Ligęza oraz prezes Gminnego Zarządu OSP RP w Bobowej Tomasz Tarasek z małżonką Barbarą. Na pielgrzymce byli także obecni m.in. dh Krzysztof Kosiba, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gorlicach oraz członek Wojewódzkiego Sądu Honorowego dh Przemysław Wszołek.


video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)